Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Ekonomikos mokslo ypatybės

Ekonomikos mokslo ypatybės

  
 
 
12345678910111213141516171819202122
Aprašymas

Įvadas. Ekonomikos mokslo objektas ir funkcijos. Ekonomikos sistema. Ekonomikos mokslų dėsniai. Mikroekonomika ir makroekonomika. Mišri ekonomika. Ekonomikos mokslo raida. Išvados.

Ištrauka

Žodis "ekonomika" kilęs iš graikų kalbos: "oikos" – būstas, ūkis, "nomos" – valdymo, tvarkymo menas. Dauguma žmonių turi savo nuomonę apie tai, kaip reikia tvarkyti namų ūkį. Tam dažniausiai visiškai pakanka šeimininko asmeninio patyrimo, o jei kas suklysta, - pasekmės dažnai būna taip pat asmeninis reikalas. Kitaip yra, kai imamasi tvarkyti visos įmonės ar šalies ūkį. Todėl neatsitiktinai žmonijos patyrimas šioje srityje buvo kaupiamas, apibendrinamas – formavosi ekonomikos mokslas: nuo ekonominių minčių senovės Egipto papirusuose iki naujausių Nobelio premijos laureatų darbų.
Bet kuriame ūkyje visada iškyla pasirinkimo problema: ką gaminti, kaip gaminti iš esamų (dažniausiai ribotų) išteklių ir kam paskirstyti produktus.
Jeigu nebūtų konflikto tarp tikslų ir išteklių arba jei visuomenė turėtų tiek daug išteklių, kad galėtų patenkinti visus savo poreikius, tuomet nebūtų ekonominių problemų
Žodis "ekonomika" turi dvi prasmes: tai arba mokslo šakos pavadinimas, arba šalies ar kokio kito ūkio vieneto ūkinės veiklos pavadinimas. Aukštą išsivystymo lygį pasiekusių šalių universitetų vadovėliuose ekonomikos mokslo objektas apibūdinamas įvairiai, tačiau daugiausiai taip:
ekonomika (economics) – tai mokslas, padedantis iš visų ribotų išteklių panaudojimo alternatyvų pasirinkti geriausią.
Kitaip sakant, tai mokslas apie tai, kaip žmonėms geriau apsirūpinti maistu, būstu, rūbais ir kitais būtinais dalykais, kaip spręsti su tuo susijusias problemas.(1, p.11)
Ekonomikos mokslas – tai pažintinė veikla, kurios tikslas – ekonominių žinių įsigijimas. Kita vertus, tai ekonominių žinių sistema, sukurta per mokslinę veiklą. Šios dvi to paties dalyko dalys veikia viena kitą, sąlygodamos ekonomikos mokslo vystymąsi. Pažinimo procese ne tik papildomos bei patikslinamos visuotinai pripažintos ekonominės žinios, bet ir atsiranda visiškai naujų teorijų. (3, p14)
Veikla, skirta užsidirbti sau pragyvenimą gaminant prekes ir teikiant paslaugas, vadinama ekonomine (arba ūkine)veikla. Visų rūšių ekonominės veiklos visuma – sudėtinga struktūra arba mechanizmas, kurio daugelis dalių veikia sutartinai – sudaro ekonominę sistemą.
Ekonominė sistema yra tiek susijusi su mūsų pačių gyvenimu, jog mes dažniausiai linkę traktuoti ją kaip savaime suprantamą dalyką. Bet kai ši sistema dėl kurios nors priežasties sutrinka, kai streikas palieka mus be kuro arba karas apsunkina aprūpinimą maistu, mes skausmingai pajuntame ekonominę gyvenimo pusę. Tada jau būname priversti galvoti apie šią nepaprastai sudėtingą sistemą, kurioje dirbame ir gyvename. Tada susidomime, kodėl reikalai nesiklosto kaip derėtų ir kodėl mums tenka kentėti dėl tokių aplinkybių, su kuriomis mes beveik arba visiškai nesusiję. Ir būtent tada ekonomikos teorijos išmanymas padeda suvokti situaciją ir pamatyti save pačius kaip sudėtingiausios ekonominės organizacijos dalis.
Nors ekonominė sistema mūsų kasdieniniame gyvenime turi išskirtinę reikšmę, ne tiek daug mūsų varginamės šį bei tą joje išsiaiškinti. Jos svarba visgi yra tokia didelė, kad mes privalome tiek suprasti ekonomikos teoriją, nušviečiančią mūsų materialų gyvenimą, kiek mums reikia žinoti principinius dalykus apie sveikatą ar netgi religiją. Jei mes, mąstantys vyrai ir moterys, siekiame suvokti savo padėtį šiame sudėtingame materialiame pasaulyje, tai privalome žinoti, kodėl mums reikia užsidirbti egzistavimui, kodėl turime išsirinkti profesiją, kaip reguliuojame pajamų išleidimą, kaip perkamos mums reikalingos prekės, kaip padaromos prieinamos mums, vartotojams, prekės, gaminamos čia ir užsienyje, kokie principai lemia kainas, kuriomis mokame už tas prekes, ir kaip bankai bei finansų įstaigos sudaro galimybę apmokėti už prekes, perkamas tiek čia, tiek užsienyje. Visi šie dalykai įeina į ekonomikos teorijos tyrimų objektą. (2, p.7) ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-10-10
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis22 puslapiai 
Literatūros šaltiniai12 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis34.51 KB
AutoriusDona
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasLekt. Jurgita Bruneckienė
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ekonomikos mokslo ypatybes [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2014-01-14 IP: 86.38.72.113
    vilmosius530 sako

    LABAI GERAS DARBAS,MANAU KAD GAUSIU 10. ACIU...

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 22 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Lekt. Jurgita Bruneckienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą