Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Klasikinis ir demokratinis elitizmas: skirtumai ir panašumai

Klasikinis ir demokratinis elitizmas: skirtumai ir panašumai

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Elitizmo samprata ir kilmė. Klasikinis elitizmas. Psichologinis elitizmo aspektas. Ekonominis elitizmo aspektas. Institucinis elitizmo aspektas. Demokratinis elitizmas. Išvados.

Ištrauka

Nuo seniausių laikų, vos tik žmogui pradėjus gyventi visuomenėje, atsirado ir asmenų diferenciacija, lyginimas bei skirstymas pagal įvairiausius požymius: asmenines savybes, sugebėjimus, protą, jėgą, turtą. Šie požymiai ir buvo pirmoji visuomenės susiskirstymo į tam tikras grupes prielaida. Šiuolaikinėje visuomenėje žmonių grupės, kurios savo viduje yra homogeniškos pagal kurį nors požymį, yra apibrėžiamos kaip socialinės klasės. Tačiau, kad ir kaip bebūtų akcentuojama žmonių lygybė, kai kurios iš minėtų socialinių klasių turi formalų teisėtą ar neformalų simbolinį pranašumą prieš kitas klases. Be to, sociologai pagrindė, jog visuomenėje visada dominuoja tam tikra žmonių grupė (mažuma), kuri daro svarbius sprendimus ir savo rankose telkia valdžią. Šis reiškinys sociologijos moksle yra vadinamas elitizmu. Elito grupių santykį su visuomene nagrinėjantys sociologai, politologai ir ekonomistai daugeliu atvejų turi panašų požiūrį į elito funkcijas, santykius su visuomene, ekonomika ir jo reikšmę valstybės valdyme, tačiau atskiri mokslininkai elitizmą tyrinėja konkrečiu aspektu. Šiame darbe mus domins, kokia yra elitizmo kilmė, kaip jis įtakoja visuomeninį gyvenimą, kokią turi reikšmę ir kokias funkcijas atlieka (klasikinis elitizmas). Taip pat, remdamiesi elitologijos tyrinėtojų veikalais, apžvelgsime elitizmą kaip demokratinėje santvarkoje egzistuojantį reiškinį (demokratinis elitizmas).
Taigi šio darbo tikslas: pateikti klasikinio ir demokratinio elitizmo teorijų analizę bei aptarti jų panašumus ir skirtumus. Šiam tikslui pasiekti bus vykdomi tokie uždaviniai:
1) pateikti bendrąją elitizmo sampratą;
2) apžvelgti elito formavimosi priežastis, funkcijas ir tipus;
3) išsiaiškinti elitizmo kilmę, įtaką visuomenėje;
4) nagrinėjant elitologijos klasikų veikalus, apibrėžti ir aptarti klasikinio (bendruoju, psichologiniu ekonominiu, instituciniu aspektu) ir demokratinio elitizmo reiškinį;
5) pateikti klasikinio ir demokratinio elitizmo panašumus ir skirtumus.
Šiame darbe daugiausia bus remiamasi garsiausių elito tyrinėtojų italų ekonomistų bei sociologų V.Pareto, R. Michels, G.Mosca darbais bei J.Burnham, C.W.Mills, elito teorijomis. Taip pat darbe įtraukos I. Matonytės, aprašiusios posovietinį Lietuvos elitą, K.Masiulio mintys apie elitizmą bei kaip pavyzdžiai ir iliustracijos panaudotos citatos iš Aristotelio, Platono, T.Hobbes, Montesquieu ir N.Machiavelli veikalų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-05-01
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai22
Dydis36.37 KB
Autoriusdzzeta
Viso autoriaus darbų9 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasE. Kateiva
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Klasikinis ir demokratinis elitizmas skirtumai ir panasumai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • E. Kateiva
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą