Išplėstinė paieška
 
 
 

Socializmas (4)

  
 
 
123456789101112131415161718
Aprašymas

Socializmo kilmė ir susiformavimas. Socializmo periodai. Pirmasis periodas. Antrasis periodas. Trečiasis periodas.

Ištrauka

Socializmas – (lot. socialis – visuomeninis) – ideologija, ekonominės minties kryptis, reikalaujanti panaikinti privatinę gamybos priemonių nuosavybę, sukurti tokią visuomenės santvarką, kurioje nebūtų klasinio pasidalijimo ir būtų įgyvendinti socialinės lygybės bei teisingumo principai. Socializmas yra ideologija, kurios pagrindinis dėmesys skiriamas teisingam gėrybių paskirstymui tarp visuomenės narių bei visuomeniniam arba valstybiniam gamybos priemonių valdymui.
Socializmo ideologijos susiformavimą XIX a. paskatino pramonės perversmas. Dėl industrializacijos susikūręs platus darbininkų sluoksnis iškėlė labai svarbią socialinę problemą – kaip panaikinti darbininkų ir neturtintųjų visuomenės sluoksnių skurdą. Iki šių dienų socializmo teorija, kurios pradininkais laikomi Karlas Marksas ir Frydrichas Engelsas, yra viena reikšmingiausių žmonijos politinių idėjų.
Viena svarbiausių socialistų idėjų – žmonių lygybė. Ją gynė ir liberalai, bet jie manė, kad skirtumai tarp piliečių, ypač gamtos nulemti, yra neišvengiami. Tuo tarpu socialistai teigė, kad visi žmonės turi naudotis ne tik lygiomis galimybėmis, bet ir gauti vienodą išsilavinimą, aprūpinimą, vienodas gyvenimo sąlygas. Bet kaip visa tai garantuoti? Kiekvienas individas, tvirtino socialistai, turi stengtis kuo daugiau dirbti kolektyvui, visuomenei, tuomet ir visuomenė arba valstybė galės padėti visiems jos nariams.
Nuo šio reikalavimo neatsiejamas buvo ir visų visuomenės narių solidarumo reikalavimas. Socialistai manė: jeigu darbininkai bus solidarūs, vieningi, kartu kovos už savo teises, sukels revoliucijas, tai šias problemas bus galima išspręsti. Vienijant darbininkus tokiai kovai, dar XIX a. pr. pradėtos kurti profesinės sąjungos, o XIX a. antroje pusėje susikūrė ir pirmosios socialistų partijos.
Socialistai abejojo liberalų iškeltu laisvės šūkiu. Jei darbininkas yra visiškai priklausomas nuo darbdavio, ar jis gali būti laisvas? – klausė jie. Vadinasi, tokia liberalų siūloma laisvė yra tik turtingiesiems, tik buržua. Socialistai, priešingai, teigė, kad laisvę žmogui garantuoti pajėgi tik valstybė, kuri gali ir privalo panaikinti turtinę žmonių nelygybę, užtikrinti visiems lygias teises.
Priešingai nei liberalai, pagrindine visos nelygybės priežastimi socialistai laikė privačią nuosavybę. Jų nuomone, ji sudarė sąlygas išnaudoti darbininkus. Norėdami panaikinti šias išnaudojimo priežastis, socialistai reikalavo nacionalizuoti visą pramonę ir viską paversti valstybės nuosavybe. Šitai užtikrinti, teigė socialistai, įmanoma sukūrus respubliką, panaikinus monarchijas ir įvedus parlamentinę demokratinę santvarką.

Pagrindiniai socializmo bruožai:
• Kolektyvizmas ir bendruomeniškumas;
• Bendradarbiavimas ir solidarumas;
• Socialinės klasės;
• Lygybė ir socialinės garantijos;
• Bendruomeninė nuosavybė. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-06-18
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai14
Dydis35.68 KB
Autoriusinionia
Viso autoriaus darbų12 darbų
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasKateiva
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Socializmas (4) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 16 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Kateiva
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą