Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Ekonominės minties raida iki XX amžiaus

Ekonominės minties raida iki XX amžiaus

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728
Aprašymas

Įvadas. Ekonominė mintis senovėje, viduramžiais ir šiek tiek vėliau. Klasikinė ekonomikos teorija. Socializmo ekonominių idėjų raida. Svarbiausios šių laikų ekonomikos teorijos kryptys. Lietuvos ekonomikos teorijos raida. Ekonomikos mokslo raida Lietuvoje XVI – XVII amžiuje. Išvados.

Ištrauka

Temos aktualumas: Kiekvienas iš mūsų, gyvendamas visuomenėje, kasdien susiduriame su ekonomika – ką pirkti, iš kur gauti pinigų, kaip naudingiau juos išleisti, kad patenkintumėm savo poreikius, kur investuoti likusius pinigus, taupyti banke (susiduriame su palūkanomis, kurias bankas mokės už indelį), ar pirkti akcijas, obligacijas ir pan. Tai daugiau asmeninio pobūdžio pasirinkimo problemos, bet jos glaudžiai susijusios su visuomeninėmis – infliacija, nedarbu ir kt. Atsakyti į šiuos ir daugelį kitų klasimų gali ekonomikos teorija – mokslas apie racionalų ūkininkavimą, apie tai, akip žmonės ir visuomenė pasirenka vieną iš alternatyvų naudoti ribotus gamybos išteklius būtiniems savo poreikiams tenkinti, gaminti ir tiekti prekes bei teikti paslaugas.
Darbo tikslas: Ekonominės minties raida svarbi valstybės vystimuisi ir plėtrai, todėl šio darbo tikslas – aprašyti ekonomikos mokslo formavimąsi pasaulyje ir Lietuvoje ir nurodyti pagrindinius šio mokslo atstovus bei darbus.
Bet kuris mokslas iš esmės yra istorinė kategorija, nes apima ankstesnių kartų patirtį. Todėl ir ekonomika, kaip mokslo šaka, turi savo istoriją, t. y. praeities ryšius su dabartimi.
Ekonomikos teorija, kaip ir kiti mokslai, atsirado ne iš karto. Ji formavosi kartu su visuomeninės gamybos, ekonominių santykių istorine raida. Nuo senovės civilizacijų iki mūsų laikų žmogus ieškojo atsakymo, kaip išspręsti pagrindine ekonomikos problemą - pasirinkimą: ką, kaip ir kam gaminti. Apie tai byloja ekonominės minties istorija.
Ekonominė mintis – tai visuomeninių – ekonominių santykių atspindys žmonių sąmonėje, pasireiškiantis ekonominėmis pažiūromis, idėjomis, teoriniais apibendrinimais.
Ekonomika yra veikla, kaip veiksmingiausiai panaudoti turimus gamybos išteklius, siekiant geriausiai patenkinti neribotą visuomenės poreikį įsigyti prekių ir paslaugų. Jei ne ekonomikos teorijos raida ir įgyta patirtis nuo antikos laikų, šių dienų ekonomika nebūtų toli pažengus. Iš istorijos mokytis niekada nevėlu. Juo labiau kad istorija kartojasi. Mes galbūt taip pat klystumėm gamindami prekes, kurių nereikalauja pirkėjai ir jos netenkina jų poreikių, kaip kad socializmo laikotarpiu arba vyrautų merkantilizmo nuostatos. Jei mes,mąstantys žmonės, siekiame suvokti savo padėtį šiame sudėtingame materialiniame pasaulyje, tai privalome žinoti, kodėl mums reikia užsidirbti egzistavimui, kodėl turime išsirinkti profesiją, kaip reguliojame pajamų išleidimą, kaip perkamos mums reikalingos prekės ir paslaugos, kaip padaromos prieinamos mums, vartotojams, gaminamos čia ir užsienyje, kokie principai lemia kainas, kuriomis mokame už tas prekes ir teikiamas paslaugas. Įdomu ar egzistuotų dabartinis pasaulis, jei visą dėmesį būtų sutelkęs tik į žemės ūkį kaip, kad Antikos ir Senovės viduramžių laikais?
Ekonomikos mokslas susideda iš dviejų dalių: pažintinės veiklos, kurios tikslas ekonominių žinių įsigijimas, ir ekonominių žinių sistemos, sukurtos per mokslinę veiklą.
Vieni pirmųjų šio mokslo pradininkų pasaulyje yra laikomi Antikos mąstytojai Aristotelis (384 -322 m.pr.Kr.) ir Platonas (427 – 347 m.pr.Kr.). Vėliau, keičiantis pažiūroms, kito ir ekonomikos mokslo suvokimas, atsirado naujos ekonomikos teorijos (klasikinė, keinsizmas ir monetarizmas, marksizmas).
Lietuvos ekonomikos mokslas, kaip ir kiekvienas mokslas, turi savo istoriją ir praeitį. Dauguma ekonominių idėjų buvo perimamos iš kitų šalių dėl susiklosčiusių tam tikrų aplinkybių Lietuvoje. Šiame darbe akcentuojame ekonominės minties raidai svarbius laikotarpius: XVI - XVII amžius, kada buvo naujai pažvelgta į ekonomikos mokslo sampratą (ekonomikos idėja atskirta nuo religinės), XX amžių, kai Lietuva neturėjo pakankamų sąlygų savarankiškai plėtotis.

Darbo uždaviniai:
1. Aptarti pasaulio ir Lietuvos ekonominės minties raidą .
2. Supažindinti su ekonomikos mokslo būkle tarpukariu ir su šio laikotarpio žymiausiais ekonomistais.
3. Apibūdinti dabartinę Lietuvos ekonomikos mokslo padėtį. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-03-26
DalykasEkonominės teorijos kursinis darbas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasKursiniai darbai
Apimtis26 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis55.02 KB
AutoriusDiana
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/Dėstytojasdoc. Irena Pekarskienė
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ekonomines minties raida iki XX amziaus [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 26 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • doc. Irena Pekarskienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą