Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Džozefas Šumpeteris

Džozefas Šumpeteris

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Džozefas Šumpeteris - kapitalizmo peripetijų teoretikas. Kapitalizmo raida. Marksizmo kritika. Dėl kapitalizmo žlugimo. Socializmo alternatyva.

Ištrauka

Džozefas Aloyzas gimė 1883 m. vasario 8 d. Tršešte), mažame Moravijos miestelyje, kuris tada priklausė Austrijos-Vengrijos imperijai, o dabar — Čekijos respublikai. Šeimoje buvo vienintelis vaikas. Tėvas, audimo fabriko savininkas, mirė, kai sūnui buvo tik ketveri. Po kelerių metų motina antrąkart ištekėjo už Sigizmundo von Kelero, generolo ir aristokrato. Patėvio rūpesčiu jaunasis Šumpeteris buvo priimtas į Theresianum gimnaziją, garsiąją aristokratų vaikų mokyklą. Ten gavo puikų klasikinį išsilavinimą, taip pat įgijo aristokratinių būdo bruožų, kuriais vėliau darė įspūdį profesūrai.
Vienos universitete studijavo ekonomiką, kuri buvo dėstoma Teisės ir politinių mokslų fakultete. Kaip ekonomikos teoretikas didžiausią au¬toritetą tada turėjo neseniai į pensiją išėjęs Karlas Mengeris, vadinamo¬sios Austrijos ekonominės mokyklos pradininkas. Nors fakultete Šumpeteris studijavo daugelį disciplinų, didžiausią įtaką jam darė ekonomis¬tai Eugenas von Bohm-Bawerkas ir Friedrichas von Wieseris - Mengerio mokiniai ir žymiausi to meto ekonomikos teoretikai (tiesa, jų įtaką vė¬liau kiek atsvėrė Leonas Walrasas, bendrosios pusiausvyros teoretikas). Šumpeteris kartu su kitu vėliau išgarsėjusiu ekonomistu Ludwigu von Misesu buvo prestižinio Bohm-Bawerko seminaro dalyvis. Universitete aktyviai veikė studentų marksistų būrelis, vėliau išgarsėjo jo nariai marksistai Otto Baueris ir Rudolfas Hilferdingas. Šumpeteris gerai juodu pažinojo, domėjosi jų veikla, tačiau pats niekada nereiškė simpatijų jų idėjoms. Jis gerai pažinojo ir vokiečių "istorinės mokyklos" vadą Wernerį Sombartą bei sociologą Maxą Vėberį. Visos šios pažintys bei kontaktai labai išplėtė jo mokslinį horizontą ir vėliau JAV padėjo įgyti mokslininko enciklopedisto reputaciją.
1906 m. Šumpeteris išspausdino savo pirmą mokslinį rašinį "Matematinis metodas teorinėje ekonomikoje". Tais pačiais metais apgynė daktaratą ir pradėjo keliones po Europą. Studijuodamas Anglijoje vedė anglę (su kuria išsiskyrė 1920 m.). Po to dar dirbo Egipte, kartu visą i ką gilinosi į ekonomikos teoriją ir istoriją puoselėdamas viltį tapti ekonomijų teoretiku. Apie savo tuometines ambicijas jis sakė: "Būdamas jaunas turėjau tris tikslus: tapti didžiausiu ekonomistu pasaulyje, geriausiu raiteliu Austrijoje ir geriausiu meilužiu Vienoje. Deja, vieno iš šių tikslų nepasiekiau". 1908 m. Šumpeteris grįžo į Vieną ir pateikė Vienos universitetui savo pirmąją knygą ,,Teorinės ekonomikos prigimtis ir esmė" habilituoto daktaro laipsniui gauti ir privatdocento pareigoms užimti. Jis buvo jauniausias iš visų Austrijos ekonomistų, kada nors užėmusių tokias pareigas. 1909 m. rudenį jis pradėjo dirbti Černovicų (dab. Černovcai) universiteto docentu. Po dvejų metų tapo politinės ekonomijos profesoriumi Grazo universitete, vėlgi buvo jauniausias iš visų Austrijoje kada nors gavusių tokias pareigas.
Jau pirmajame savo karjeros etape Šumpeteris parašė keletą novatoriškų ekonomikos teorijos veikalų. Darbas, iškart pelnęs jam pripažinimą, ,,Ekonomikos raidos teorija", pasirodė 1911 m. Čia jis sprendžia problemą, kuri jį domins visą gyvenimą - kaip galima, pripažįstant klasikinę rinkos pusiausvyrom teoriją, paaiškinti ekonomikos pažangą. Kitaip sakant, kaip gali būti, kad rinkoje viešpatauja ne teoretikų postuluojama rinkos pusiausvyros rutina, o nepaliaujamas augimas ir veržimasis į priekį? Būtent šioje knygoje jis iškelia katalizacinę verslininko funkciją - funkciją, skirtingą nuo tradicinių kapitalisto, žemvaldžio ar darbininko funkcijų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-01-17
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis20.73 KB
AutoriusDaina
Viso autoriaus darbų14 darbų
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Dzozefas Sumpeteris [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą