Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Ekonominio augimo teorija

Ekonominio augimo teorija

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Ekonominio augimo teorija. Ekonominio augimo veiksniai. Ekonominis augimas. Verslo ciklas. Verslo ciklo fazės. Krizė. Verslo ciklo periodiškumas. Paklausos prognozavimas. Išvados.

Ištrauka

Ekonominio augimo teorija tiria veiksnius, užtikrinančius realiojo bendrojo nacionalinio (o taip pat ir bendrojo vidaus) produkto didėjimą ir pastovų šalies gamybinio pajėgumo kilimą;nagrinėja ir atskleidžia pakankamai spartaus ir sėkmingo ekonominio augimo šaltinius. Jos sprendžia pagrindinę augimo problemą – augimo teikiamos naudos ir kaštų problemą. Šių teorijų kūrėjai daug dėmesio skiria ir kitoms visapusiškai svarbioms augimo problemoms, tokioms kaip: "nulinio augimo" problema, pastovaus augimo tempų užtikrinimas, augimo tendencijų ir tempų bei subalansuoto augimo optimalios trajektorijos nustatymas; augimo veiksnių ir jų indėlio į augimą apskaičiavimas; gautų augimo rezultatų ir pasekmių įvertinimas; papildomų spartaus augimo šaltinių paieška it kt.
Ekonominis augimas – tai pagamintų prekių ir suteiktų paslaugų apimties padidėjimas per tam tikrą laikotarpį; ilgalaikis valstybės gamybinio potencialo plėtojimas, kurį apibūdina realiojo BVP augimas.
Gyventojai vertina savo šalies ūkio vienetų ir pačių valstybių instancijų veiklą pagal ekonominio augimo ir gyvenimo lygio dinamiką. Ekonominio augimo tikslas yra vartojimas, gerovės kilimas.
Svarbiausias krašto ūkio tikslas – didinti BNP. Šiame darbe aptarsiu ekonominio augimo veiksnius, ciklinį jo pobūdį bei paklausos prognozavimą.

Ekonominio augimo veiksniai šalies ūkį veikia labai įvairiai, kartais net prieštaringai. Atsižvelgus į tai, ekonominio augimo veiksniai grupuojami į dvi grupes: 1) tiesioginio ir 2) netiesioginio poveikio. Į pirmą grupę patenka tokie pagrindiniai veiksniai: a) pasiūlos veiksniai – gamtiniai ištekliai, darbo ištekliai, kapitalas, mokslas ir technologija, verslininkystės sugebėjimai ir b) paklausos veiksniai – bendroji paklausa, veikianti kaip pagrindinis ekonomikos augimo "lokomotyvas" tiek kiekybiniu ir struktūriniu, tiek kokybiniu požiūriu. Antroje, netiesioginio poveikio augimui, veiksnių grupėje yra tokie svarbūs augimo veiksniai kaip darbo užmokesčio dydis ir jo dinamika, ribinis polinkis taupyti ribinis polinkis investuoti, valstybės fiskalinė politika.
Kiekvienam ekonominio augimo veiksniui daro įtaką kiti augimo veiksniai ir bendra socialinė bei ekonominė raida, todėl jis nuolat keičiasi.Pavyzdžiui, išteklių kiekio didinimas ir jų kokybės gerinimas dėl mokslo ir technikos naujovių diegimo labai padidina gamybinį visuomenės pajėgumą ir bendrąjį nacionalinį produktą. Kitą vertus, šiuolaikinio kapitalo panaudojimas ir gamyba apskritai priklauso nuo esamo verslo organizavimo lygio, o šis savo ruožtu yra įvairių ekonominių subjektų išsilavinimo, talento, drąsos ir daugelio kitų vadybinių ir nevadybinių savybių funkcija.
Ekonominio augimo procesas yra labai sudėtingas ir pasireiškia kaip ilgalaikė tendencija.Norint maksimizuoti jo teikiamą naudą ir minimizuoti jo kaštus, privalu parinkti tinkamą augimo veiksnių derinį ir neperžengti draudžiamos augimo ribos, už kurios prasideda " antiaugimas", t.y. augimo tempų spartėjantis lėtėjimas, augimo tempams virstant priešingais, - smukimo tempais su minuso ženklu. Šiuo atžvilgiu pamokantis ir kartu įspėjantis pavyzdys yra neigiami augimo tempai per 10 metų visose buvusiose planinės ekonomikos šalyse, taip ir Lietuvoje. Mūsų šalyje XX amžiaus paskutinį dešimtmetį ( 1985 –1995 m.) metiniai bendrojo vidaus produkto augimo tempai, Pasaulio banko duomenimis , buvo neigiami , lėtėjantys ir BVP kasmet sumažėdavo 7,4 procento. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-11-22
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis20 puslapių 
Literatūros šaltiniai10
Dydis62.64 KB
AutoriusIngrida
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ekonominio augimo teorija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 20 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą