Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Ekonomikos teorijų analizė Petro Šalčiaus raštuose

Ekonomikos teorijų analizė Petro Šalčiaus raštuose

  
 
 
1234567891011121314151617181920
Aprašymas

Įvadas. P.Šalčius apie ekonomikos mokslo problemas. Prigimtis ir ribos. Vertės, kaštų ir kainos problemos. Politinis ekonomijos mokslo suskirstymas. Ekonomikos teorijų kritika. Klasikų vertės teorija. Paskutinio naudingumo vertės teorija. G. Casselio kainų teorija. F. Oppenheimerio teorija. P. Šalčiaus įnašas Lietuvos ekonomikos moksle. Išvados.

Ištrauka

Problema:
Siekiant tinkamai įvertinti P.Šalčiaus indėlį į kooperaciją, būtina įvertinti kooperacijos formavimosi pradžią, jos vystymąsi bei gyvavimą šiandieniniame ekonominiame gyvenime.

Tikslas:
Prekybos kooperacijos pradžios Lietuvoje analizės Petro Šalčiaus veikaluose vertinimas.

Uždaviniai:

1. Įvertinti prekybos kooperacijos socialinę ekonominę aplinką bei ekonomikos teorijų atspindį joje;
2. Išanalizuoti bei įvertinti P. Šalčiaus veikalus lyginant su kitų kooperacijos pradininkų veikalais.
3. Išnagrinėti XX a. pradžios bei dabartinės kooperacijos įtaką ekonominei sistemai.

Tyrimo objektas:
P.Šalčiaus veikalų įtaka XXa. pradžios bei šiuolaikinei ekonomikai.

Lietuvos ekonominės minties istoriją jau prieš karą pradėjo nagrinėti profesoriai ekonomistai A. Rimka ir P. Šalčius. Be to P. Šalčius parašė išsamią Lietuvos kooperacijos istoriją. Monografijoje atsispindi ir kooperatinių idėjų raida, o kooperacinės idėjos - tai neatskiriama ekonominės minties dalis. Dabartinei kooperacijos plėtrai trukdo netobuli įstatymai. Be to, žemės ūkio produktų perdirbėjai, prekybininkai gerai suvokia, kad kooperacinės žemės ūkio bendrovės gali būti rimtomis konkurentėmis rinkoje, o tai pavojus iki šiol turimai monopolijai žemės ūkyje. Monopolininkai gudriai naudojasi įstatymų spragomis ir įvairiai trukdo žemės ūkio kooperacijos plėtrai. Todėl itin svarbu atskleisti ekonominę situaciją kuomet prireikė kurti kooperaciją anuomet, kas galėtų padėti surasti išeitį šiandien.


Kooperatyvų atsiradimas siejamas su 1844 m. Anglijoje Ročdeilerio mieste įkurta vartotojų parduotuve, kitaip sakant vartotojų kooperatyvu. Kas yra vartotojų kooperatyvas? Mažmeninė prekių kaina parduotuvėje ne visada tenkina vartotoją-žmogus nori nusipirkti prekių pigiau. Tai galima padaryti įsigyjant prekes didmenine kaina tiesiai iš fabriko, tačiau reikia pirkti didelius kiekius. Suprantama, kad vienam žmogui tiek prekių nereikia ar neužtenka pinigų. Ročdeilerio vartotojai sukooperavo lėšas ir įsteigė parduotuvę, kuri pirko prekes iš fabrikų ir pardavinėjo jas savo nariams. (Ramanauskas Kooperatyvai žemės ūkyje, 1997: 14)
Ročdeilerio kooperatyvas, įvertinęs kitų padarytas klaidas, pardavinėjo prekes mažmeninėmis kainomis! Susidarė galimybė sukaupti pelną, kurio viena (nedidelė) dalis buvo grąžinama nariams, o kita buvo naudojama kooperatyvo kapitalui didinti, veiklai vystyti. (Ramanauskas Kooperatyvai žemės ūkyje, 1997: 15)
Čia svarbu pastebėti, kad nors visas kooperatyvo kapitalas priklauso tik jo nariams, bet kooperatyvo nario pelnas skaičiuojamas ne pagal tai, kiek jis buvo įnešęs pradinio kapitalo, o pagal tai, už kokią pinigų sumą jis įsigijo prekių, t.y. kokia to nario apyvarta buvo kooperatyve. (Ramanauskas Kooperatyvai žemės ūkyje, 1997: 15) ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-11-19
DalykasEkonominės teorijos kursinis darbas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasKursiniai darbai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai18 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis34.97 KB
AutoriusRita
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ekonomikos teoriju analize Petro Salciaus rastuose [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą