Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Žymiausi Lietuvos ekonomistai (2)

Žymiausi Lietuvos ekonomistai (2)

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627
Aprašymas

Įvadas. Žymieji Lietuvos ekonomikos "tėvai". Lito tėvas – Vladas Jurgutis. V. Jurgučio mokslinis palikimas. Kooperacijos kūrėjas Lietuvoje – prof. Petras Šalčius. Petro Šalčiaus nuopelnai ekonomikoje. Žemės reformos architektas – Albinas Rimka. Albino Rimkos moksliniai pasiekimai. Klasikinės organizavimo administravimo teorijos pradininkas. Vytautas Andrius Graičiūnas. V.A. Graičiūno nuopelnai ekonomikoje. Išvados.

Ištrauka

Žmonijos vystymosi istorija patvirtina glaudų ryšį tarp švietimo ir ekonomikos išsivystymo lygių. Sėkmingas ekonomikos vystymasis vis daugiau priklauso nuo to, kokios bus investicijos į žmones ir intelektualinio potencialo išsaugojimą bei plėtrą, t.y. žmogiškąjį kapitalą.
Bet kurios visuomenės pagrindinis turtas yra žmonės, o ekonominio, socialinio progreso galutinis kriterijus yra žmogus ir jo poreikių pilnesnis patenkinimas. Žmogiškasis kapitalas yra vertingiausias šiuolaikinės visuomenės resursas, net svarbesnis už gamtos turtus arba žmonių sukauptą materialinį turtą. Tad šiame darbe apžvelgsime keletą šių dienų asmenybių, nemažai padariusių gero Lietuvos ekonomikai ir Lietuvos žmonėms. Be abejo visų nusipelniusių Lietuvai ir Lietuvos liaudžiai ekonomikos klausimais neįmanoma išvardinti, tačiau pasistengsime išskirti mūsų nuomone svarbiausius.
Be abejo norėtume paminėti ir "didžiuosius Lietuvos ekonomikos tėvus" ir jų darbus. Matyti, kad visi jie, to paties laikmečio Lietuvos ekonomistai laikėsi liberalinių pažiūrų, ir nors jau XIX amžiaus antroje pusėje jau buvo pradėjusios reikštis socializmo idėjos, o paskui (1917m.) ir įvykusi Spalio Didžioji Revoliucija, tačiau šios idėjos nebuvo apėmusios Lietuvos ekonomistų minčių (nors A.Rimka ir simpatizavo socializmui, bet jis pasisakė prieš nacionalizaciją, prieš prievartinę kolektyvizaciją ir palaikė privatinę nuosavybę, samdomą darbą ir demokratiją).


V. Jurgutis gimė 1885 m. lapkričio 5d. Neturtingų palangiškių šeimoje, todėl pasimikė tik tiek, kad galėtų stoti į kunigų seminariją.
Besimokant progimnazijoje išryškėjo V. Jurgučio gabumai, jis buvo vienas iš geriausių mokinių. Palangos progimnazija pradėjo būsimam bankininkui plėtoti įgimtus gabumus: gerai išmokti užsienio kalbas, įgyti literatūrinį išprūsimą padėjo puikūs istorijos, kalbų, literatūros ir matematikos specialistai bei pedagogai, jų reiklumas.
1897 – 1901 m. pasimokęs progimnazijoje, V. Jurgutis tapo Kauno kunigų seminarijos klieriku. Gabumais, darbštumu, pareigingumu jis prasiskynė sau kelią į Peterburgo dasinę akademiją, kurioje mokėsi 1906 – 1910 m.
Akademijoje V. Jurgutis susidomėjo sociologija, parašė baigiamąjį darbą apie K. Markso pažiūras į religiją. Sociologija ir ekonomika jį traukė nuo mokyklos laikų. Sociologijos studijoms paskatino ir vyskupas J. Matulaitis, raginęs dvasininkus imtis veiklos [1, p. 13].
J. Matulaitis taip pat pažadino V. Jurgučio domėjimąsi ekonomika. Ekonomokos mokslai užvaldė ir nutolino V. Jurgutį nuo pastoracinio darbo. Jis atsisakė ir pasiūlymo rengtis profesūrai Akademijoje. Ekonomika jį nuvedė į Miuncheno universitetą, kur studijavo 1910 – 1914 m. Universiteto profesorių įtaiga buvo tokia stipri, kad V. Jurgutis visam laikui tapo vokiečių istorinės ekonomikos mokyklos pasekėju ir jos idėjų skleidėju savo darbuose.
Gryžęs į Lietuvą, V. Jurgutis buvo paskirtas Kauno kunigų seminarijos profesoriumi dėstyti lotynų kalbą ir klasikinę filosofiją. Nežinia, kodėl 1914 – 1915 m. seminarijoje profesoriavęs, buvo nublokštas į Liepoją vikarauti. Čia pastoracinį darbądirbo daugiausia tarp vokiečių. Besiartinantis frontas privertė pasitraukti iš Latvijos. 1916 – 1917 m. V. Jurgutis profesoriavo Saratovo kunigų seminarijoje, 1918 – 1920 m. tęsė pedagogo darbą Kauno kunigų seminarijoje. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-11-08
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis24 puslapiai 
Literatūros šaltiniai22
Dydis83.38 KB
AutoriusPovilas
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/Dėstytojasdoc. J. Čiburienė
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Zymiausi Lietuvos ekonomistai (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 24 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • doc. J. Čiburienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą