Išplėstinė paieška
 
 
 

Karlas Marksas (4)

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Biografija. Marksizmo atsiradimas. "Kapitalo" rašymo pagrindiniai etapai. Ekonominis K. Markso mokymas. Santykis tarp vartojamosios vertės, mainomosios vertės ir vertės. Darbo našumas sukurtos prekės masės vertei. Vertės formų raidos analizė. Vertes formos raida - pinigų atsiradimo priežastis. Pinigų esmė ir jų funkcijos. Kapitalo ir pridėtinės vertės analizė. Darbo užmokesčio teorija. Kapitalo kaupimo proceso tyrimas. Kapitalo apytaka ir apyvarta. Visuomeninio kapitalo reprodukcija. Pelno teorija. Išvados. Ekonominis Markso mokymas ir dabartis.

Ištrauka

K. Markso socialinės–ekonominės idėjos padėjo suformuluoti naują socialinę-politinę ir ekonominę doktriną, įsikūnijusią Sovietų Sajungoje daugiau kaip 70 metų. Esant palankiam socialinių-ekonominių idėjų ir revoliucinių nuotaikų vystymuisi, ypač intelegentijos sluoksniuose, K. Markso mokslas buvo kaip tik tai, kas buvo reikalinga ir aktualu tuo metu. K. Markso mokslas suformavo tam tikras visuomenes-politines nuostatas Europoje, o vėliau ir Rusijoje.
Referato tikslas – apibūdinti Marksistinės politinės ekonomijos atsiradimo istorines sąlygas; "Kapitalo" rašymo pagrindinius etapus, jo parengimą ir publikavimą; K. Marso ekomominį mokymą.


Karlas Marksas (1818-1883) gimė Triere, Vokietijoje, ir buvo antrasis sūnus pasiturinčioje žydų šeimoje, kuri netrukus po to priėmė krikščionybę, kad jo tėvas – advokatas – Heinrichas Marxas savo darbe būtų mažiau varžomas.Tėvas sūnų auklėjo Voltero, Didro kūriniais. Sūnus taip pat baigė teisės fakultetą. Studijuodamas Bonos ir Berlyno universitetuose jaunasis Marksas įsitraukė į to meto filisofijos diskusijas, apgynė filosofijos mokslų disertaciją. Bet akademinio darbo dirbti neteko.
Jis pasuko į žurnalistiką. Rheinische Zeitung, nedidelis viduriniosios klasės liberalus laikraštis, kuriam K. Marksas dažnokai parašinėdavo, paprašė jo imtis redaktoriauti. Marxas sutiko; jo karjera tęsėsi lygiai penkis mėnesius. Marxo jau tada būta radikalo, bet tas jo radikalizmas buvo daugiau filosofinis negu politinis.
Marxo rašomi vedamieji valdžiai atrodė nepriimtini. Jis parašė kandų darbą, smerkianti įstatymus, kurie draudė valstiečiams naudotis labai sena jų teise rinkti miškuose stagarus; už tai susilaukė kritikos. Jis parašė vedamąjį apie apverktinas butų sąlygas; dėl to buvo įspėtas. O kai nuėjo pernelyg toli, pasakydamas keletą nemalonių dalykų apie Rusijos carą, Rheinische Zeitung buvo uždraustas.
K.Marksas 1843m. susituokė su Jenny fon Westfalen, prūsų aristokrato ir valstybės Slaptosios tarnybos nario dukterimi. Tai buvo visą gyvenimą vienas kitam atsidavusių žmonių santuoka. Su svetimais žmonėmis Marxas būdavo šiurkštus, pavydus, įtarus ir piktas, bet jis buvo linksmas tėvas ir mylintis vyras.
1844m. pas K. Marksą atvyko Fridrichas Engelsas, Paryžiuje užsimezgė visą gyvenimą trukusi draugystė. K.Markso interesai tuomet jau buvo pakrypę politikos ir ekonomikos pusėn. 1845 Prūsijos vyriausybės reikalavimu K.Marksas priverstas apleisti Prancūziją ir išvykti į Briuselį. Čia įsteigė darbininkų sąjungą ir sukūrė pirmąsias socialinės ekonomikos teorijas. Kartu su F.Engelsu 1948m. parašė "Manifestą", veikalą, kuriame įrodinėjo, kad komunistinė revoliucija istorijos raidoje yra ne tik geidžiama, bet ir neišvengiama. Nuo 1848m. jis daugiau laiko skyrė socialoginei visuomenės interpretacijai, nagrinėjo ekonominius visuomenės raidos dėsnius.
1849m. Marksas išvyksta gyventi į Londoną ir čia gyveno iki pat mirties. Išvykus i Londoną šeima atsidūrė beviltiškoje finansinėje būklėje, nes pastovaus darbo Marksas neturėjo. Per tuos ilgus nepriteklių metus Marksas įkūrė tarptautinį darbininkų klasės judėjimą, parašė milžinišką veikalą "Kapitalas", kurį rašė keturiasdešimt metų. "Kapitalas" parašytas ekonomisto, perskaičius kiekvieno prieš jį rašiusio ekonomisto darbus. Rašydamas "Kapitalą" Marksas turėjo tikslą – atskleisti esmines kapitalizmo sistemos tendencijas, jo vidaus raidos dėsnius. Visi, kas tyrinėjo šį darbą, nesvarbu, sutinka ar ne su Markso išvadomis, pripažįsta autorių kaip didį ekonomistą, atskleidusį Žmonijos istorinės raidos dėsnį. Veikale naujai traktuojamas politinės ekonomikos mokslas. K.Marksas teigia, kad tai mokslas apie gamybinius santykius, apie ekonominius dėsnius, valdančius materialinių gėrybių gamybą, paskirstymą, pasidalijimą ir vartojimą įvairiais visuomenės vystymosi etapais. Pirmasis šio veikalo tomas buvo atspausdintas dar K.Marksui esant gyvam. Antrą ir trečią tomą paruošė spaudai ir išleido F.Engelsas, o ketvirtą – Kautskis. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-06-01
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis24.85 KB
AutoriusSlava
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Karlas Marksas (4) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą