Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Frydrichas Listas, jo idėjos, darbai ir veikla

Frydrichas Listas, jo idėjos, darbai ir veikla

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Frydricho Listo biografija. Listo politinė ekonomija bei kitos jo idėjos. Klasikų kritika. Tautiškumo bei produktingų jėgų reikšmė ir jų tarpusavio ryšys. "Prekybos laisvė". Listo idėjos šių dienų požiūriu. Kritika bei nuopelnai. Apibendrinimas.

Ištrauka

Frydrichas Listas gimė 1789 m. Pietų Vokietijos Viurtembergo žemės Roitlingeno mieste. Jo šeima priklausė viduriniam luomui, tėvas buvo pasiturintis amatininkas odininkas. Mokyklą lankė iki 15 metų, po to dvejus metus praleido su tėvu, padėjaudamas jam dirbtuvėje. Tačiau Listui toks darbas nebuvo labai patrauklus, jis nesistengė būti naudingas, labiau mėgdavo paklaidžioti po savo fantazijas. Tuomet šeima jį atidavė mokytis pas raštininką. Čia jam sekėsi kur kas geriau, ir jis taip pradėjo kopti tarnybinių pareigų laiptais Viurtembergo karalystėje. Po 10 metų tokia savo karjerą baigė sąskaitybos patarėju karalystės sostinėje Štutgarte. 1817 metais buvo paskirtas "valstybės valdymo praktikos" profesoriumi Tiūbengeno universitete, kuriame, jis dar eidamas tarnybines pareigas Viurtembergo karalystėje, pusantrų metų buvo studijavęs teisę.
Dar nesulaukęs trisdešimties, Listas jau galėjo pasigirti puikia karjera: jis buvo žinomas kaip gabus valdininkas bei kaip liberaliosios krypties publicistas. Turbūt daugiausia dėl šiam ekonomistui būdingo radikalių buržuazinių demokratinių reformų šališkumo kalta buvo aplinka, kurioje jis gyveno, tai yra Prancūzų revoliucija ir vokiečių išsivaduojamojo judėjimo idėjos. Frydrichas Listas buvo geras literatas ir oratorius, pasižymėjo politine aistra, vaizdinga kalba, mokėjo drąsiai ir aiškiai reikšti savo mintimis, nevengė ironijos. Jis buvo nepaprastai energinga, ekspansyvi bei aistringa asmenybė.
1819 metais įsteigia Prekybininkų ir pramoninkų sąjungą, kurios svarbiausiu užduotimi laikė – kovą dėl Vokietijos ekonominės vienovės. Taip Listo politinė kova nuo Viurtembergo karalystės peraugo iki visos valstybės mastų, tačiau jis ir toliau tęsė savo literato bei profesoriaus veiklą. Bet jau tais pačiais metais padėtis komplikuojasi. Universiteto profesoriai pradeda prieš Listą regzti intrigas, rašo valdžiai įvairius skundus, kaltindami jį "pavojingomis politinėmis tendencijomis". Taip pat jis apkaltinamas dėl savo veiklos Prekybininkų ir pramoninkų sąjungoje: "kaip valstybės tarnautojas jis turėjęs prieš tai gauti vyresnybės sankciją" . Listas atsistatydina iš universiteto. Tuo pat metu jis išrenkamas į naująjį Viurtembergo parlamentą – luomų rūmus.
Neilgai trukus po paskyrimo į parlamentą, Listas pateikia rūmams savo paties parašyta Roitlingeno piliečių peticiją, kurioje griežta bei maištinga kalba siūloma demokratinių reformų programa. Tai sukelia vyriausybės persekiojimus prieš tokį "valstybės kurstytoją", jis perduodamas teismui, netenka deputato mandato ir nuteisiamas dešimt mėnesių kalėti. Tačiau dar nespėjus jo suimti, Listas pabėgo i užsienį.
Daugiau nei po dviejų metų klajonių po kaimynines šalis, jis pasiryžo grįžti į gimtinę, tačiau tuoj pat sučiumpamas ir uždaromas į tvirtovę. Vyriausybė, bijodama tokio stipraus politinio priešininko, Listą paleidžia pirma laiko, su ta sąlyga, kad jis emigruotų į Ameriką. Ir taip 1825 metų vasarą garsus Vokietijos veikėjas su savo šeima atsiduria Niujorke. Iš pradžių ėmėsi ūkininkavimo, redagavo laikraštį vokiečių kalba, tapo pramonės verslininku. Vėliau įsitraukė į politiką – ruošė Jungtinėms Valstijoms ekonominę programą, kuri daugiausia rėmėsi protekcionistinėmis idėjomis.
1832 metais Frydrichas Listas grįžta į Europą. Tik dabar jis jau JAV pilietis, paskiriamas Amerikos konsulu Leipcige. Tuo metu Europą buvo apėmusi didžioji geležinkelių tiesimo karštligė. Listas tvirtai tikėjo geležinkelių būtinybe bei svarba vystant ekonomiką bei apsisaugant nuo karų. Jis pats organizavo akcinę bendrovę, skirtą vienam iš pirmųjų Vokietijoje geležinkeliui tiesti tarp Leipcigo ir Drezdeno. Tačiau tokia veikla nepateisina jo lūkesčių. Įsipainiojęs į įvairias finansines bei politines aferas, 1837 metais palieka Vokietiją ir išvyksta į Paryžių.
Prancūzijoje Listas gyveno iki 1840 m. Čia jis studijavo politinę ekonomiką, atsidavęs dėstė savo pažiūras. Parašo didelį rankraštį "Natūrali politinės ekonomijos sistema", kuris buvo pateiktas Prancūzijos akademijos paskelbtam konkursui, bet pats veikalas išleidžiamas tik XX amžiuje. 1841 metų pradžioje Augsburge išleidžiamas svarbiausias šio ekonomisto darbas, tai "Politinės ekonomijos nacionalinė sistema " su paantrašte "Tarptautinė prekyba, prekybos politika ir Vokietijos muitinių sistema". Tai turėjo būti pirmasis tomas iš didelio veikalo, apimančio visas politines ekonomijos problemas, tačiau toks sumanymas liko neįgyvendintas. Bet reikia pripažinti, kad šis Listo darbas turėjo tikrai nemažą pasisekimą, suvaidino svarbų vaidmenį diskutuojant Vokietijos ekonominės raidos bei prekybos politikos problemas bei padarė didelį poveikį vokiečių ekonominei minčiai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-16
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis18.76 KB
Autoriusrasa
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasProf. S. Martišius
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasEkonomikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Frydrichas Listas jo idejos darbai ir veikla [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Prof. S. Martišius
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą