Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Pajamų nelygybė ir jos reguliavimas

Pajamų nelygybė ir jos reguliavimas

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Veiksniai, nulemiantys pajamų diferenciaciją. Fizinių ir protinių gabumų skirtumai. Išsilavinimas ir įgūdžiai. Darbo kiekis ir jo pobūdis. Sukaupto ir paveldėto turto skirtumai. Rizika. Kiti pajamų diferencijavimo veiksniai. Turtinė gyventojų diferenciacija. Pajamų nelygybės matai. Neturtas ir jo priežastys. Ką apima neturtas ir jo socialinis veidas. Ekonominės neturto mažinimo priemonės. Svarbesnės neturto mažinimo kryptys. Transferinės išmokos. Minimalus darbo užmokestis ir neigiamas. pajamų mokestis. Lengvatos ir kainų reguliavimas. Keičiant gamybos išteklių pasiskirstymą.

Ištrauka

Žmonės dirba skatinami įvairių motyvų:norėdami gauti pajamų, siekdami karjeros, pripažinimo, norėdami bendrauti su kitais žmonėmis. Tačiau svarbiausia yra gauti pajamų. Pajamos darbo rinkoje išreiškiamos užmokesčiu. Gauti pajamų galima dvejopai: už darbą ir už asmeninio turto naudojimą. Darbo pajamos tiesiogiai veikia ne tik daugumos žmonių gyvenimo lygį, bet ir jų visuomeninę padėtį bei pripažinimą. Gaudami didesnį atlyginimą už darbą, jie gali įsigyti daugiau vartojimo reikmenų, o tai savo ruožtu garantuoja aukštesnį gyvenimo lygį ne tik patiems darbo žmonėms, bet ir jų šeimos nariams. Susidaro palankesnės sąlygos materialiai aprūpinti šeima, tenkinti jų kultūrines reikmes.

Šeimų asmeninių pajamų tyrimai parodo didelę pajamų nelygybę. Šeimos nariui tenkančios pajamos vienose šeimose keleriopai viršija arba yra mažesnės už kitų šeimų gaunamas pajamas.

Šiuolaikinėje ekonomikos teorijoje pripažįstama, kad asmeninių pajamų skirtumai atsiranda dėl daugelio priežasčių. Pirmiausia, pajamų skirtumus sąlygoja turimo turto nevienodumas. Kai kurie žmonės gauna daugiau pajamų todėl, kad jie turi turto žmogiškojo kapitalo forma. Taip pat turto nelygumus gali sąlygoti šeimyninė kilmė, žmonių sveikata, sėkmė bei diskriminacija.

Šiame darbe yra aprašomi veiksniai, kurie turi įtakos įvairių gamybos veiksnių savininkų pajamų dydžiui, taip pat veiksniai, lemiantys pajamų diferenciaciją,neturtą, aptariamos taikomos ekonominės priemonės pajamų nelygybei ir neturtui mažinti.

Rašydama darbą iškėliau tokius klausimus:
1. Kodėl susidaro pajamų nelygybė?
2. Koks yra nelygybės dydis?
3. Ką reiškia teisingas pajamų paskirstymas?

Žmonės yra skirtingi savo protu, ištverme, fizine jėga, išvaizda, temperamentu, sugebėjimu bendrauti, atmintimi, psichine sandara, polinkiais ir pan. Šie skirtumai gali būti įgimti ir įgyti, t.y. nulemti socialinės bei ekonominės aplinkos (pavyzdžiui, moralės nuostatos, vertybinės orientacijos, išsiauklėjimas, erudicija ir kt.). Tačiau, nepriklausomai nuo kilmės, jie visi tiesiogiai ar netiesiogiai, daugiau ar mažiau lemia žmogaus, kaip ekonomikos subjekto, vietą, jo apsisprendimą, galimybes rasti ir dirbti vienokį ar kitokį darbą, vienaip ar kitaip panaudoti turimus materialius išteklius. O juk nuo to priklauso ir gaunamos pajamos. Vadinasi, genetiškai arba socialiai užkoduota žmonių įvairovė lemia pajamų įvairovę, veikia jų formavimąsi.
Pripažindami šių veiksnių svarbą, vis dėl to neturėtume jų suabsoliutinti, nes tuomet turtinė nelygybė pasirodys fatališka, iš anksto nulemta ir nepakeičiama. Tačiau yra daugybė pavyzdžių, kai įgimti gabumai ar socialinė aplinka toli gražu ne visuomet atitinka žmogaus materialią padėtį bei jo pajamas. Akivaizdu, kad fizinių bei protinių gabumų skirtumas tėra tik prielaida pajamų įvairovei susidaryti. Tai tik viena veiksnių grupė, kurių įtaką gali sustiprinti ar neutralizuoti kiti veiksniai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-25
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis22.92 KB
Autoriusegle
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasD. Laskienė
Švietimo institucijaKauno kolegija
FakultetasEkonomikos ir teisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pajamu nelygybe ir jos reguliavimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Kauno kolegija / 3 Klasė/kursas
  • D. Laskienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą