Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Džonas Stiuartas Milis (John Stuart Mill)

Džonas Stiuartas Milis (John Stuart Mill)

  
 
 
12345678910111213141516171819
Aprašymas

Gyvenimas. Vaikystė. Ankstyvoji propaganda. "Filosofiniai radikalai" ir filosofinis vadovavimas. Vėlesnis gyvenimas ir darbai. Politinė ekonomija. "Politinės ekonomijos principai". Kapitalistinė politinė ekonomija. Algų fondo teorija. Socializmas. Ekonominis liberalizmas. Vertės teorija. Išvados.

Ištrauka

Džonas Stiuartas Millis (1806- 1873)- dominuojanti figūra XIX a. britiškoje politinėje ekonomijoje. Tai filosofas ir ekonomistas, garsėjantis ir savo, kaip publicisto, sugebėjimais reformuojant XIX- ąjį amžių. Žymus ir kaip logikos bei etikos teoretikas. Jo gyvenimo smulkmenos yra per daug gerai atskleistos paties žymioje "Autobiografijoje" (1873 m.). Jis- sūnus rikardiškųjų laikų ekonomisto, nuo mažens bandomas paversti visažiniu genijumi. Milliui iki galo buvo būdingi kompromisai, polinkis sutaikyti tai, kas nesutaikoma. Jo nauja Ricardo teorijos formuluotė buvo laikoma tokia įtikinama, jog jis pats pastebi: "Laimei, nėra ką palikti būsimiems ekonomistams daugiau aiškintis, dalyko teorija yra baigta; vienintelis sunkumas tai, jog reikia numatyti svarbiausius keblumus, kurie gali pasitaikyti panaudojant tą teoriją".

Darbo tikslas: apžvelgti Dž. S. Millio asmenybę, liberalizmo idėjas ir nuopelnus, politinėje ekonomijoje.
Uždaviniai: remiantis Dž. S. Millio biografijos faktais, išanalizuoti svarbiausius teorijos bruožus, liberalizmo idėjas, apžvelgti ekonominius, politinius, loginius ir moralinius veikalus.
Darbo eiga: norėdama įgyvendinti iškeltus uždavinius, analizuosiu Dž. S. Millio gyvenimo etapus, jo teorijų bruožus bei svarbiausius veikalus: "Politinės ekonomijos principai", "Apie laisvę", "Apie moterų pajungimą", "Logikos sistema".
Ruošdamasi šiam darbui, rinkau medžiagą bibliotekose, internete. Labai patiko ir buvo be galo naudinga medžiaga iš L. Stephen knygos "The English Utilitarians. Volume three: John Stuart Mill", kurią radau internete.


Vyriausias britų istoriko, ekonomisto ir filosofo Džeimso Millio sūnus. Gimė 1806 metų gegužės 20d. savo tėvo name Pentovillio rajone, Londone. Buvo griežtai auklėjamas pagal tėvo ir Benthamo viltis ir galimybes. Dž. S. Millis buvo 26- erių metų, kai mirė jo mokytojas Benthamas, o 30- ies- tėvas. Buvo pakankamai daug laiko praleidęs su vyresniaisiais, jog nejaustų jų asmeninės įtakos savo gyvenime. Džeimsas Millis ir Benthamas į jį žiūrėjo kaip į savo sielos paveldėtoją. Iki savo brandaus amžiaus Džonas gyveno jų ypatingai mažame rate. Nuo savo lavinimosi pradžios iki keturiolikos metų jis tapo šio lavinimosi eksperimento objektu.
Savo autobiografijoje Dž. S. Millis pateikia daugybę pavyzdžių, kaip jis mokėsi. Džeimsas nepamena, kada pradėjo mokytis graikų kalbos, bet jam buvo pasakyta, kad tuo metu turėjo tik trejus metus. Būdamas aštuonerių (1814 m.) originalo kalba skaitė Ezopo pasakėčias, Ksenofonto ir Herodoto veikalus. Buvo susipažinęs su satyristu Lučianu, filosofijos istoriku Diogenu, Atėnų rašytoju ir teoretiku Sokratu, žinojo šešis Platono dialogus. Per kitus trejus metus jis perkrimto Homerą, Vergilijų, Horacijų, Livijų, Salustijų, Ovidijų, Terencijų, Lukrecijų, dalį Sofoklio pjesių, Euridipo, Teokrito, Aristofano, Demosteno veikalus, perskaitė "Antologiją" ir 1817m. Aristotelio "Retoriką", pirmą mokslinį traktatą, pagrįstą moraline ir psichologine disciplina, kurią jis rūpestingai išstudijavo ir tobulino. Būdamas aštuonerių, pradėjo mokytis lotynų, Euklido geometrijos ir algebros, pradėjo diferencialinį skaičiavimą. Jo tėvas visiškai neišmanė aukštosios matematikos, todėl vaikas pats turėjo susidoroti su sunkumais, kurie jam iškilo studijuojant šį dalyką. Jis buvo žymiai toliau pažengęs nei kiti jo amžiaus vaikai. Nors tuo metu labiausiai jį domino istorija, jau buvo susipažinęs su visais graikų ir lotynų mąstytojais, kurie buvo įtraukti į mokyklinį ir universitetinį kursą. Tačiau jį domino ir eksperimentinio pobūdžio mokslai, ypatingai chemija. Gaila, bet neturėjo galimybės pamatyti tikrų bandymų. Be mokslinių veikalų jis skaitė ir grožinę literatūrą: "Robinzoną Kruzą", "Don Kichotą", Campbello eiles. Paaugęs tęsė klasikinės literatūros skaitymą, tačiau dabar jau stengėsi suprasti kūrinio mintį taip pat, kaip suprasdavo žodžius. Maždaug dvyliktaisiais gyvenimo metais jis pradėjo kruopščiai studijuoti scholastinę logiką, remdamasis Aristotelio politiniais traktatais originalo kalba. Sekančiais metais susipažino su politine ekonomija ir studijavo škotų politiko ekonomisto ir filosofo Adamo Smitho bei anglų ekonomisto Deivido Ricardo darbus. Tai tinkamai apvainikavo visą jo studijavimo laikotarpį. Niekas taip, kaip Džeimsas Millis, negalėtų savęs paaukoti sūnaus lavinimuisi. Jaunuolis artimai bendravo su stiprų charakterį turinčiu tėvu. Džeimsas buvo didelis autoritetas berniukui. Nuo pat mažens Džonas daug laiko praleisdavo savo tėvo darbo kabinete ir nuolat jam palaikydavo kompaniją. Tokiu būdu neišvengiamai perėmė daugelį tuo metu rizikingų idėjų, ir, kaip ir tėvas, jas karštai gynė. Tėvo pamokos turėjo didelį nuopelną. Sūnus buvo išmokytas panaudoti savo protą, ginti savo nuomonę, padaryti savo išvadas, susisteminti savo žinias, o ne pasyviai ar mechaniškai jas perimti iš kitų. Toks įtemptas ankstyvas protinis darbas jį suformavo kaip galingą mėgėją ginčytis ir, dar nė neperžengęs vidutinio amžiaus, jis jau buvo padaręs nežmoniškai daug vertingo darbo. Nors tiek daug dirbo ir buvo spaudžiamas tėvo, tačiau jo vaikystė nebuvo nelaiminga. Tačiau visą laiką jautė įtampą ir kentėjo nuo natūralaus ir spontaniško vystymosi. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-04-24
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai9
Dydis48.96 KB
AutoriusSimona
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Dzonas Stiuartas Milis (John Stuart Mill) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 16 puslapių 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą