Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Ekonomikos teorijos raida

Ekonomikos teorijos raida

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Ekonomikos teorijos raida. Normuojančioji ir pozityvioji ekonomika. Ekonomikos racionalumas ir teorija. Ekonomikos idėjos (vyriausybės vaidmuo). Marksizmas ir marksistinė ekonomika. Ekonominės sistemos ir jų tikslai. Ekonominių srautų judėjimas ratu. Rinka ir jos funkcijos ekonomikoje.

Ištrauka

Žodis "ekonomika" kilęs iš graikų kalbos: "oikos" – būstas, ūkis, "nomos" – valdymo, tvarkymo menas.
Dauguma žmonių turi savo nuomonę apie tai, kaip reikia tvarkyti namų ūkį. Tam dažniausiai visiškai pakanka šeimininko asmeninio patyrimo, o jei kas suklysta,- pasekmės dažnai būna taip pat asmeninis reikalas. Kitaip yra, kai imamasi tvarkyti visos įmonės ar šalies ūkį. Bet kuriame ūkyje visada iškyla pasirinkimo problema: ką gaminti, kaip gaminti iš esamų (dažniausiai ribotų) išteklių ir kam paskirstyti produktus. Jeigu nebūtų konflikto tarp tikslų ir išteklių arba jei visuomenė turėtų tiek daug išteklių, kad galėtų patenkinti visus savo poreikius, tuomet nebūtų ekonominių problemų. Universitetų vadovėliuose ekonomikos mokslo objektas apibūdinamas įvairiai, tačiau daugiausia taip:
Ekonomika (economics) – tai mokslas, padedantis iš visų ribotų išteklių panaudojimo alternatyvų pasirinkti geriausią.
Kitaip sakant, tai mokslas apie tai, kaip žmonėms geriau apsirūpinti maistu, būstu, rūbais ir kitais būtinais dalykais, kaip spręsti su tuo susijusias problemas. Pati ekonomika yra skirstoma į keturis pagrindinius tipus:
Papročių;
Grynąją kapitalistinę;
Komandinę;
Mišriąją.
Jau daugiau kaip 40 metų universitetiniuose vadovėliuose skiriamos dvi ekonomikos teorijos dalys – mikroekonomika ir makroekonomika.
Mikroekonomika nagrinėja pagrindinių ekonomiką sudarančių elementų – individualių vartotojų, įmonių (firmų), išteklių savininkų, ekonomikos šakų – elgseną bei tai, kaip šių elementų sąveika veikia kainas, gamybą ir pajamas.
Pagrindinis mikroekonomikoje taikomas metodas – individų elgsenos pasekmių įvairiose rinkų sistemose numatymas pagal gana tobulą individualių ekonomikos subjektų racionalios elgsenos teoriją. Taigi mikroekonomika – mokslas apie rinkos mechanizmą ir jėgas, formuojančias kainų lygį, veikiančias sprendimus dėl gaminio ar paslaugos tiekimo į rinką ir pan.
Makroekonomika tiria bendrą ekonomikos veikimą naudodamasi tokiais suvestiniais rodikliais kaip BNP, infliacijos tempas, vartojimo kainų indeksas, nedarbo lygis, užsienio prekybos balansas, valstybės biudžeto deficitas ir t.t.
Galutinis ekonomikos tikslas yra sukurti tokią ekonominę politiką, kuri sumažintų mūsų problemas ir padidintų naudą, gaunamą iš sunkaus kasdieninio triūso. Ekonomistai sutelkia dėmesį į tokius pagrindinius tikslus:
Žemas nedarbo lygis;
Kainų stabilumas;
Efektyvumas;
Teisingas pajamų paskirstymas;
Augimas.
Teorinės ekonomikos kaip ir daugelio kitų mokslų šakų ištakų randama Antikos filosofų, politikos veikėjų Aristotelio, Ksenofono samprotavimuose apie ūkio tvarkymą, darbo organizavimą, pajamų paskirstymą, prekių mainus, pinigų palūkanas ir kt. Atskirų teiginių apie ūkinę veiklą, turtą, nuosavybę, kainas ir kt. ūkio reiškinius ekonomistai randa viduramžių teologų darbuose. Istoriškai ekonomikos teorija pradėjo formuotis kaip socialinių ūkinės veiklos problemų mokslas, vadinamas politine ekonomika. Ekonomikos teorijos objektas istorijos bėgyje nuolat kito. Svarbiausi kitimo etapai šie:
1. XVI a. didžiosios Europos valstybės vadovavosi ekonomikos teorija, vadinama merkantilizmu. Jo atstovai W. Stafford, J. Colbert, A. de Montchretien, T. Mun. Jie turto didėjimą siejo su prekyba, pinigais, siūlė išvežti prekių daugiau negu įsivežti ir taip kaupti šalyje auksą ir sidabrą.
2. Kryptis įsivyravusi XVII amžiuje pavadinta fiziokratizmu. Fiziokratizmo atstovai F. Qnesnay bei A . Turgot skelbė, kad turtą didina ne prekyba, o darbas, naudojamas žemės ūkyje. Mat čia akivaizdus daiktinis turto padidėjimas. Jų indėlis į teorinės ekonomikos formavimąsi – tai visų pirma turto judėjimo tarp ūkio sektorių, visuomenės klasių, t.y. visuomeninės reprodukcijos, analizė.
3. Nemenką įtaką ekonomikos mokslo formavimuisi turėjo klasikinė politinės ekonomijos mokykla (XVIII a.). Žymiausi atstovai: A. Smith, D. Ricardo, J. S. Mill. Jie padėjo mokslinius pamatus teorinei ekonomikai, nes įrodė, kad ūkį per rinką, kurioje ūkio subjektai siekia sau naudos, tvarko natūralūs jos dėsniai, turtą kuria darbas, gaminantis prekes.
4. Kryptis vyravusi XIX a. pirmojoje pusėje pavadinta marksizmu. Žymiausias atstovas K. Marx. Pagrindinis marksizmo atstovų tikslas buvo tirti žmonių tarpusavio santykius gamyboje. Buvo aiškinama, kad turtą kuria tik gamybinis darbas. Apie šią kryptį parašyta smulkiau tolimesnėje temoje.
5. Išsiplėtojus masinei standartinių prekių gamybai, tapo aktuali prekių realizacijos problema, kuri labiausiai priklausė nuo prekių naudiningumo. Austrų ekonomistai E. Bohn – Bawerk, K. Menger, F. Wieser įrodinėjo, kad prekių vertes ir kainas lemia jų ribinis naudingumas. Iš čia kilo pavadinimas ribinio naudingumo mokykla politinėje ekonomikoje.
6. Matematinė mokykla (XIX a. aštuntasis dešimtmetis). Žymiausi atstovai U. Jevons, W. Pareto. Buvo pradėta ir matematinėmis priemonėmis (formulėmis ir grafikais) analizuoti funkcinius ūkio ryšius, tokiu būdu įrodyta kokiomis sąlygomis gaunami geriausi ūkinės veiklos rezultatai. Matematinės mokyklos atstovai įrodė teiginį, kad niekam neįmanoma padidinti gerovės kam nors kitam jos nesumažinus, jeigu rinka veikia efektyviai (visi galimi mainai jau yra įvykę).
7. Ekonomikas (ekonomikos teorija) (XIX – XXI amžius) Tai kryptis, vyraujanti dabartiniu laikotarpiu. Ji visuomenę tiria tarsi iš vidaus analizuodama tik pačius bendriausius ūkinius santykius, apsiribojant nuo aplinkos, kurioje tie ūkiniai santykiai reiškiasi. Pradininkai F. Fist, J.M. Keynes. Ekonomikas tiria tam tikrą ūkinės veiklos aspektą: ribotų išteklių pasiskirstymą, tenkinant neribotus žmonių poreikius. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-04-11
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis318.03 KB
AutoriusEdita
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaŠiaurės Lietuvos kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ekonomikos teorijos raida [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Šiaurės Lietuvos kolegija
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą