Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Ekonomikos istorijos raida

Ekonomikos istorijos raida

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Ekonomikos teorijos istorija. Ekonominė mintis Antikos laikais. Ekonominė mintis Viduramžiais. Merkantilizmas. Klasikinė ekonomika. Socialistinės ekonominės kryptys. Ekonomikos teorijos raidos apibendrinimas. Lietuvos ekonomikos istorijos raida.

Ištrauka

Bet kuris mokslas iš prigimties yra istorinis, apimantis ankstesnių kartų patirtį. Todėl ir ekonomika kaim mokslo šaka turi savąją istoriją, t.y. praeities ryšius su dabartimi.
Kiekvienas iš mūsų, gyvendamas visuomenėje, kasdien susiduriame su ekonomika – ką pirkti, iš kur gauti pinigų, kaip naudingiau juos išleisti, kad patenkintumėm savo poreikius, kur investuoti likusius pinigus, taupyti banke (susiduriame su palūkanomis, kurias bankas mokės už indelį), arpirkti akcijas, obligacijas ir pan. Tai daugiau asmeninio pobūdžio pasirinkimo problemos, bet jos glaudžiai susijusios su visuomeninėmis – infliacija, nedarbu ir kt.
Atsakyti į šiuos ir daugelį kitų klasimų gali ekonomikos teorija – mokslas apie racionalų ūkininkavimą, apie tai, akip žmonės ir visuomenė pasirenka vieną iš alternatyvų naudoti ribotus gamybos išteklius būtiniems savo poreikiams tenkinti, gaminti ir tiekti prekes bei teikti paslaugas.
Ekonomikos teorija, kaip ir kiti mokslai, atsirado ne iš karto. Kartu su visuomenėas raida nuo senovės civilazacijos iki mūsų laikų žmogus ieškojo atsakymo, kaip išspręsti pagrindinę ekonominę problemą – ką gaminti, akip gaminti, kam gaminti? Apie tai byloja ekonominės minties istorija.

Ekonominė mintis – tai visuomeninių – ekonominių santykių atspindys žmonių sąmonėje, pasireiškiantis ekonominėmis pažiūromis, idėjomis, teoriniais apibendrinimais.


Pirmosios ekonominės mintys sutinkamos tautosakoje, religijoje ( Biblijoje, Evangelijoje, Talmude, Korane) vėliau jų aptinkama rašytiniuose šaltiniuose – įstatymų rinkinouse, poetiniuose veikaluose, ūkio tvarkymo nuostatuose (pavyzdžiui senovės Babilone veikė Chamurapi –1792 – 1750m. pr. Kr.) įstaymai, numatę vergvaldystės ir piniginius santykius, žemės nuomą, samdinių darbo apmokėjimą (natūriniais produktais ir sidabru).
Jau senovės graikų rašytojai mėgino aiškinti ekonomimnius reiškinius, kurie buvo suartinami su etika. Aristotelis (384 – 322 m. pr. Kr.) savo traktatuose "Politika" ir "Etika", skirdamas gamtinį ir priešgamtinį turto įsigyjimo būdus, pirmąjį laikė vertingu, o antrąjį – pagrįstą prekyba ir pelnu, smerkė. Jis pripažino, kad teisingai tvarkomoje valstybėje turi būti tinkamai tvarkomas ir ūkis, garantuojantis piliečiui laisvę ir galimybes atlikti pareigas. Jis pirmasis jau analizavo kai kurias pagrindines politines ekonomikos problemas – prekės mainomąją ir vertinamąją vertę, aiškino pinigų virtimo kapitalu sąlygas. Graikų filosofas Ksenofontas parašė pirmąjį ekonomikos veikalą "Ekonomiksą" (dar vadinamas "Ekonomikosas"), kuriame įrodinėjo, kad pagrindinis šio mokslo tikslas – įgyto turto naudojimas "dievų garbei, valstybės naudai ir draugų patogumui". Sokrato (470 – 469 m. pr. Kr) mokinių idealą sudarė kuklus žemės ūkis su natūriniais mainais, nedideliu pinigų kiekiu, nedideliais turtais. Į prekybą žiūrėta nepalankiai. Platonas (428 – 427 – 348 m. pr. Kr.) manė, kad paskolos turi būti draugiškos, neapmokestinamos palūkanomis. Palūkanas smerkė ir Aristotelis, pareišdamas, kad "pinigai neturi daryti pinigų". Platonas ir Aristotelis kėlė ir gyventojų reguliavimo klausimą, didelę reikšmę teikė darbo pasidalijimui tarp luomų – filosofų – valdytojų, karių – vadininkų, amatininkų ir pirklių. Graikijoje buvo luomas tokių žmonių, kurie turėjo atlikti visus "juodus" darbus, tai vergai. Vergija, pagal Aristotelį, įgalina tobulybėn linkusius žmones siekti tobulybės, išvaduodama juos nuo kasdienių darbų.
Aristotelio teiginiai padarė didelę įtaką velesnei ekonominės minties raidai ne tik vergovės, bet ir feodalizmo epochoje Viduramžių Europoje. Jis pagrįstai laikomas politinės ekonomikos pradininiku, nes nagrinėjo pagrindines šio mokslo problemas – vertę, pinigus.
Ekonominės minties raidai didelę įtaką turėjo agrarinės ekonomikos mintis Antikos laikais. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-04-07
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis19.17 KB
Autoriusalina
Viso autoriaus darbų7 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasJ. Paunksnienė
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
FakultetasAgrotechnologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ekonomikos istorijos raida [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Vilniaus kolegija / 3 Klasė/kursas
  • J. Paunksnienė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą