Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Realaus ekonominio ciklo teorija

Realaus ekonominio ciklo teorija

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Realioji bendroji paklausa ir realioji bendroji pasiūla. Realaus ekonominio ciklo modelis. Fiskalinės politikos poveikis realaus ekonominio ciklo modelyje. Technologinių gamybos pasikeitimų poveikis realaus ekonominio ciklo modelyje. Išvados. Pasiūlymai.

Ištrauka

Ekonomikai būdingi nuolat pasireiškiantys trumpalaikiai svyravimai. Išskiriamos dvi svarbiausios šiuos svyravimus analizuojančios teorijos. Pripažįstama, kad klasikinis modelis netinka ekonominių svyravimų analizei, kad čia būtinas modelis, įvertinantis prielaidą apie kainų nelankstumą. Kita ekonomistų grupė – neoklasikai – nepritaria tokiam požiūriui. Jų nuomone prielaidas apie laisvų kainų svyravimą, netgi trumpuoju laikotarpiu, yra teisinga. Pasak jų, laisvas kainų svyravimas, netgi trumpuoju laikotarpiu, yra priimtina prielaida, ir tai klasikinį modelį leidžia vertinti kaip tinkamiausią, analizuojantį trumpojo laikotarpio svyravimus. Kita vertus, jie teigia, kad visa mikroekonominė analizė remiasi prielaida, jog pusiausvyros palaikymas rinkoje užtikrinamas atitinkamu kainų pasikeitimu. Neoklasikai laikosi nuomonės, kad ši prielaida turėtų sudaryti ir makroekonomikos pagrindą.
Dešimtąjame xx a. dešimtmetyje tarp neoklasinių ekonomikos teorijų, analizuojančių ekonominius svyravimus, reikšmingiausias vaidmuo tenka realaus ekonominio ciklo teorijai. Realaus ekonominio ciklo teorija – tai teorija, kad ekonominiai svyravimai atsiranda kaip realių pasikeitimų ekonomikoje, neveikiant nominaliems dydžiams pasekmė.


Ši teorija trumpojo laikotarpio analizėje naudoja ilgojo laikotarpio ekonominių procesų prielaidas, kurių viena svarbiausių yra klasikinė dichotomija.
Klasikinė dichotomija – teoriškas nominalių ir realių dydžių atskyrimas: tai situacija, kai realieji rodikliai (tokie, kaip užimtumo lygis ir realiojo BVP apimtis ir pan.) nepriklauso nuo nominalių rodiklių kitimo (pinigų pasiūlos, bendrojo kainų lygio ir t.t.).
Deividas Jumas žymus škotų filosofas, tvirtino, kad pinigų kiekis šalyje neturi poveikio realiam jos turtui, ir, pritaręs kiekybinei pinigų teorijai, iškėlė pasiūlymą, kad visus ekonominius kintamuosius galima suskirstyti į dvi grupes:
Nominalūs kintamieji – tai dydžiai, nustatomi vertine išraiška;
Realieji kintamieji – tai dydžiai, nustatomi fiziniais, natūriniais vienetais.
Pavyzdžiui, bulvių ar obuolių kaina yra nominalus kintamasis, nes įvertinamas piniginiais vienetais, tuo tarpu daržovių derliaus dydis – realiaisiais kintamaisiais, kadangi nustatomas tonomis. BVP yra nominalus dydis, nes nustato šalyje pagamintų prekių ir paslaugų vertinę išraišką. Realusis BVP parodo bendrą pagamintų prekių bei paslaugų kiekį.
Išskiriamos ir santykinės kainos, kurios gali būti ir realieji dydžiai. Pavyzdžiui, obuolių santykinė kaina, palyginti su bulvėmis – šiuo atveju bulvės matuojamos tonomis santykyje su obuolių tonomis. Naudojantis šiuo principu, realusis darbo užmokestis (darbo užmokestis, išreikštas vertine išraiška ir pakoreguotas infliacijos dydžiu) taip pat yra realusis kintamasis, kadangi nustato santykį, kuriuo ekonomika pasiruošusi šiandien pagamintas prekes ir paslaugas mainyti į prekes ir paslaugas, kurios bus pagamintos ateityje. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-03-27
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis32.25 KB
AutoriusŽivile
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasR. Bučienė
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
FakultetasEkonomikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Realaus ekonominio ciklo teorija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Vilniaus kolegija / 1 Klasė/kursas
  • R. Bučienė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą