Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>F.A.Hayek "Individualizmas ir ekonominė tvarka"

F.A.Hayek "Individualizmas ir ekonominė tvarka"

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223
Aprašymas

Įvadas. Austrų ekonomikos mokykla. Friedich von Hayekas. Individualizmas: tikrasis ir tariamasis. Ekonomika ir pažinimas. Socialinių mokslų faktai. Konkurencijos reikšmė. "Laisvas" verslas ir konkurencinė tvarka. Socialistinė apskaita. Socialistinė apskaita I: problemos esmė ir jos istorija. Socialistinė apskaita II: dabartinė diskusijos būsena (1935). Socialistinė apskaita III: konkurencinis "sprendimas". Prekinio rezervo valiuta. Išvados.

Ištrauka

Friedrich A.Hayek yra vienas iškiliausių praėjusio amžiaus ekonomistų prisidėjęs nemažai prie šiuolaikinės ekonomikos problemų formulavimo bei sprendimų. Jis – Austrų ekonomikos mokyklos atstovas, prisidėjęs prie pačios mokyklos idealų formavimo bei iškėlimo. Pačio F.A.Hayeko pažiūroms formuotis padėjo ir L.Miseso draugija. "Individualizmas ir ekonominė tvarka" – tai F.A.Hayeko straipsnių, parašytų ketvirtąjį ir penktąjį XX a. dešimtmetį rinkinys. Juose autorius nagrinėja plačią ekonomikos ir socialinių mokslų problematiką, daugiausia dėmesio skirdamas klausimui: kaip veikia rinka, kurianti spontaninę visuomenės tvarką, ir kodėl ji negali būti pakeista sąmoningai. Be to aiškiai atskleidžia socializmo žalą laisvai ekonomikos sistemai. Šiame referate mes trumpai pristatysime Austrų ekonomikos mokyklą ir patį F.A.Hayeką bei aptarsime jo veikalą "Individualizmas ir ekonominė tvarka".

Austrų mokyklos pradininku laikomas Karlas Mengeris (Carl Menger), 1871 m. išleidęs knygą "Ekonomikos principai" ("Principles of Economics"), kuri tapo išūkiu ir tuometinei klasikinei politinei ekonomikai, ir vokiečių istorinei mokyklai. 1880-1930-aisiais metais Austrijos sostinė Viena tapo pagrindiniu ekonominės minties centru, o šio laikotarpio austrų ekonomistų indėlis yra didžiausias. Patys žymiausi mokyklos atstovai buvo Carl Mengeris, Eugen von Böhm-Bawerkas, Friedrich von Wieseris, Ludwig von Misesas, Friedrich Hayekas, Murray Rothbardas, Israel Kirzneris and Hans-Hermann Hoppe. Jų idėjos kuriant pasirinkimo, kapitalo ir palūkanų, monetarinę ir verslo ciklo, rinkos ir plėtros teorijas buvo įtrauktos į vyraujančią ekonominę mintį.
Austrų ekonomistai, pirmiausia, sutelkia dėmesį ne į daiktus (išteklius, prekes ir paslaugas), o greičiau į žmonių veiksmus. Mises ir kiti austrų ekonomistai pabrėžė, kad tuo tarpu, kai žmonės yra tikrai giliai įsipainioję į visuomenę ir "socialinius subjektus", ekonomikos dėmesio centre turi besąlygiškai išlikti individas, o ne kolektyvai.
Austrų mokyklos atstovai mato ekonomikos mokslą kaip iš esmės dedukcinį, paremtą pagrindiniais žmogaus veiksmų dėsniais, kurie yra tokie pat tikri, kaip "gamtos dėsniai", ir sudaro žinių visumą, susijusią su "reiškinio, prie kurio žmogus turi priderinti savo veiksmus, jei nori, kad jam pasisektų, reguliarumu."
Man nesuprantama, kodėl toji minties mokykla, kuri (per savo steigėją Carl Menger) padėjo atskleisti subjektyvųjį vertės pobūdį ir kurios mokiniai paaiškino ir numatė galutinį komunizmo sistemos žlugimą prieš kelis dešimtmečius iki Berlyno sienos griuvimo.
Taigi Austrų ekonomikos mokykla įnešė labai svarbų vaidmenį į ekonomiką ir austrų ekonomistų idėjos turėtų būti analizuojamos ir vystomos bei pritaikomos. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-03-23
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis21 puslapis 
Literatūros šaltiniai4
Dydis37.69 KB
AutoriusJolita
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasProf. hab.dr S. Martišius
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasEkonomikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word F.A.Hayek Individualizmas ir ekonomine tvarka [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 21 puslapis 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Prof. hab.dr S. Martišius
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą