Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Senovės pasaulio ekonominė mintis

Senovės pasaulio ekonominė mintis

  
 
 
1234567
Aprašymas

Įvadas. Senovės Rytų ekonominė mintis. Senovės Egiptas. Babilonija. Hamurabio įstatymai. Indija. "Artchašastra". Senovės Azijos ekonominė mintis. Kinija. Konfucijus. "Guan – Czi". Konfucizmas. Išvada.

Ištrauka

Ekonominės minties formavimasis sutampa su žmonijos visuomenės atsiradimu. Tačiau dabartiniu momentu ištyrinėti tik tie senovės ekonominio mąstymo klausimai, kurie buvo atspindėti raštiniuose šaltiniuose. Todėl šis ekonominės minties istorijos atpasakojimas sutampa su pirmų civilizacijų atsiradimu.
Vergvaldymo epocha prasideda su visuomenės suskirstymu į klases Mesopotamijoje (Tigro ir Eufrato upių slėnyje) ir Egipte IV-ame tūkstantmetyje prieš mūsų erą. Šio proceso materialiaja baze tapo technologinė revoliucija, atsiradusi dėl to, kad buvo pradėta naudotis metalais, pereita prie intensyvaus žemės ūkio ir dėl to atsirado galimybė gauti palyginti pastovų pridėtinį produktą. Tai stimuliavo darbo susiskirstymą visuomenėje, daugelio amatų išsiskyrimą į profesijas, žynių bei valdovų funkcijų vystymasį. Visuomenėje atsirado hierarchinė struktūra.
Pagrindiniais šaltiniais pridėtiniam produktui gauti tais laikais buvo bendruomenės valstiečių eksploatavimas per nuomos- mokestį bei valstybės arba privačių vergų eksploatavimas.
Kai kuriuose senovės pasaulio regionuose labai smarkiai vystėsi prekybiniai – piniginiai santykiai, susieti su tarptautinės prekybos aptarnavimu (Finikija, Babilonas, kai kurie Graikijos miestai). Šiuo pagrindu čia pradėjo vystytis privati nuosavybė kuri atsirado vergvaldymo pagrindu. Orientuoti į savo produkcijos pardavimą, vergoviniai ūkiai reikalavo didesnes vergų eksploatacijos. Atsirado klasikinė arba antikine vergovė.
Senovės ekonominių raštinių šaltinių rasti beveik neįmanoma. Taip yra dėl to, kad viešpataujančiųjų klasės – tuo metu vieninteliai raštiški žmonės – mažai "kišdavosi2 į tradicinę natūralios gamybos eigą. Jie buvo suinteresuoti tik tai stabilu produkto gavimu. Todėl raštiniuose šaltiniuose užfiksuotos ekonominės minties pagrindinis tikslas sukurti normalias sąlygas gamintojų bendruomenės funkcionavimui. Tačiau, vis dėlto, yra tokių senovės mąstytojų kūrinių, kurių ekonominės mintys pasiekė nemažai naudingų teorinių rezultatų, bei įėjo į žmonijos ekonominio paveldo lobyną.
Taigi šio darbo tikslas nusakyti senovės laikų, o būtent – ikiantikinio periodo, ekonominę mintį. Taip pat išdėstyti skirtingų laikų, skirtingų šalių bei autorių požiūrį į tuometinę ekonomiką. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-02-28
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis11.98 KB
AutoriusLINELIS
Viso autoriaus darbų22 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaLietuvos aukštoji jūreivystės mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Senoves pasaulio ekonomine mintis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą