Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Ekonomikos ciklai šiuolaikinėje ekonomikoje

Ekonomikos ciklai šiuolaikinėje ekonomikoje

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Realaus ekonominio ciklo teorija. Realioji bendroji paklausa ir realioji bendroji pasiūla. Realaus ekonominio ciklo modelis. Fiskalinės politikos poveikis realaus ekonominio ciklo modelyje. Technikos bei technologinių gamybos pasikeitimų poveikis realaus ekonominio ciklo modelyje. Nedarbo priežastys realaus ekonominio ciklo teorijoje. Pinigų neutralumo vaidmuo realaus ekonominio ciklo teorijoje. Darbo užmokesčio ir kainų lankstumas realaus ekonominio ciklo teorijoje. Išvada.

Ištrauka

Ekonomikai būdingi nuolat pasireiškiantys trumpalaikiai svyravimai.
Išskiriamos dvi svarbiausios šiuos svyravimus analizuojančios teorijos. Pripažįstama, kad čia būtinas modelis įvertinantis prielaidą apie kainų nelankstumą. Kita ekonomistų grupė – neoklasikai – nepritaria tokiam požiūriui. Jų nuomone prielaida apie laisvą kainų svyravimą, netgi trumpuoju laikotarpiu, yra teisinga. Pasak jų, laisvas kainų svyravimas netgi trumpuoju laikotarpiu yra priimtina prielaida, ir tai klasikinį modelį leidžia vertinti kaip tinkamiausią, analizuojantį trumpojo laikotarpio svyravimus. Kita vertus, jie teigia, kad visa mikroekonominė analizė remiasi prielaida, jog pusiausvyros palaikymas rinkoje užtikrinamas atitinkamu kainų pasikeitimu. Neoklasikai laikosi nuomonės, kad ši prielaida turėtų sudaryti ir makroekonomikos pagrindą.
Dešimtajame XX a. dešimtmetyje tarp neoklasikinių ekonomikos teorijų analizuojančių ekonominius svyravimus, reikšmingiausias vaidmuo tenka realaus ekonominio ciklo teorijai.
Realaus ekonominio ciklo teorija (real business cycle theory) – tai teorija, teigianti, kad ekonominiai svyravimai atsiranda kaip realių pasikeitimų ekonomikoje (technikos, technologijos), neveikiant nominaliems dydžiams (tokiems kaip pinigų pasiūla) pasekmė.

Realioji bendroji paklausa ir realioji bendroji pasiūla

Ši teorija trumpo laikotarpio analizėje naudoja ilgojo laikotarpio ekonominių procesų prielaidas, kurių viena svarbiausių yra klasikinė dichotomija.
Klasikinė dichotomija – teoriškas nominalių ir realių dydžių atskyrimas; tai situacija, kai realieji rodikliai (tokie, kaip užimtumo lygis ir realiojo BVP apimtis ir pan.) nepriklauso nuo nominalių rodiklių kitimo (pinigų pasiūlos, bendrojo kainų lygio ir t.t.).
Dar XVIII a. Deividas Jumas, žymus škotų filosofas, tvirtino, kad pinigų kiekis šalyje neturi poveikio realiam jos turtui, ir pritaręs kiekybinei pinigų teorijai, iškėlė pasiūlymą, kad visus ekonominius kintamuosius galima suskirstyti į dvi grupes:
a) nominalūs kintamieji – tai dydžiai, nustatomi vertine išraiška
b) realieji kintamieji – tai dydžiai, nustatomi fiziniais, natūriniais vienetais
Pavyzdžiui bulvių ar obuolių kaina yra nominalus kintamasis, nes įvertinamas litais ar kitais piniginiais vienetais, tuo tarpu daržovių ar vaisių derliaus dydis – realiaisiais kintamaisiais, kadangi nustatomas tonomis arba centneriais. Analogiškai ir nominalusis BVP yra nominalus dydis, nes nustato šalyje pagamintų prekių ir paslaugų vertinę išraišką. Realusis BVP parodo bendrą pagamintų prekių bei paslaugų kiekį.
Išskiriamos ir santykinės kainos, kurios gali būti ir realieji dydžiai. Pavyzdžiui, morkų santykinė kaina palyginti su runkeliais – šiuo atveju morkos matuojamos tonomis santykyje su runkelių tonomis. Naudojantis šiuo principu, realusis darbo užmokestis yra kartu ir realusis kintamasis, kadangi parodo proporciją, pagal kuria prekes ir paslaugos keičiamos į panaudoto darbo vienetą. Realioji palūkanų norma taip pat yra realusis kintamasis, kadangi nustato santykį, kuriuo ekonomika pasiruošusi šiandien pagamintas prekes ir paslaugas, kurios bus pagamintos ateityje. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-02-22
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis16.69 KB
AutoriusVytas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKlaipėdos valstybinė kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ekonomikos ciklai siuolaikineje ekonomikoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Klaipėdos valstybinė kolegija / 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą