Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Adamas Smithas – klasikinės politinės ekonomijos kūrėjas

Adamas Smithas – klasikinės politinės ekonomijos kūrėjas

  
 
 
1234567891011121314151617181920
Aprašymas

Adamo Smito biografija. "Tautų turtas" – A. Smito šedevras. Ko moko mus A.Smito knyga. Darbo pasidalijimo teiginys. Rinkos mechanizmas. Prekybos balansas. A.Smitas nagrinėja ir to meto problemas. Valdžia neturi reguliuoti ekonomikos. Nematomos rankos" metafora. Elgsenos dėsniai. Knygos "Tautų turtas" plitimas. A. Smito kūrybos reikšmė. Išvados.

Ištrauka

A.Smitas – tai XVIII amžiaus ekonominės minties viršūnė, kurio atskleisti ekonominiai dėsniai ir dėsningumai sudaro ir šiuolaikinės ekonominės teorijos pagrindą.
1776 metais Adamas Smithas paskelbė savo "Tutų turto prigimties ir priežasčių tyrimą", ir tai buvo antrasis revoliucinis įvykis tais lemtingaisiais metais, kadangi liepos 4 – ąją buvo paskelbta Jungtinių Šiaurės Amerikos Valstijų nepriklausomybės deklaracija. Vienoje vandenyno pusėje gimė politinė demokratija, o kitoje pusėje susidarė visuomenės ūkio mechanizmas. Amerikos keliu pasuko, anaiptol ne visa Europa, bet, Adamui Smithui išdėsčius pirmąją tikrą šiuolaikinės visuomenės struktūrą, visas Vakarų pasaulis tapo Smitho pasauliu: tai, ką jis pamatė, ėmė matyti daugelis kartų po jo. Smithas niekada nelaikė savęs revoliucionieriumi, jis tik aiškino tai, kas jam pačiam buvo labai aišku, prasminga ir pastovu. Jis nupiešė pasaulio vaizdą, kurio šis taip troško. Po "Tautų turto" žmonės pasaulį ir aplinką išvydo lyg kitomis akimis; jie pamatė, kad jų atliekami darbai atitinka visos visuomenės reikmes, sužinojo, kad visa visuomenė didingais žingsniais eina į tolimą, bet aiškiai regimą tikslą.
Rašydama kursinį darbą, susipažinau su neįprasto talento ir išsimokslinimo asmenybe. Adamas Smithas buvo ne tik filosofas, psichologas, istorikas, sociologas; bet ir sukūrė pasaulėžiūrą, apimančią žmogaus paskatas, istorijos stadijas, ekonomikos mechanizmą; visa tai buvo Didžiojo Gamtos Architekto plano išraiška. Perskaitytas knygas, bandžiau susisteminti, ir rašyti tik tai, kas mano manymu svarbiausia analizuojant Adamo Smitho biografiją ir nuveiktus darbus to meto visuomenei. Siūlyčiau kiekvienam iš mūsų bandyti įsigilinti į A.Smitho gyvenimą, suprasti tai ką jis manė esant turto šaltiniu, nes jo mintys pasakytos prieš 200 metų yra svarbios ir šių dienų gyvenime.
Taigi, kodėl Adamas Smithas laikomas klasikinės politinės ekonomijos kūrėju ir puoselėtoju?


Adamo Smitho biografija. Daktaras Smithas buvo plačiai žinomas, o gal net garsus žmogus; apie jį buvo girdėjęs Voltaire’as, Davidas Hume’as buvo jo bičiulis, net iš Rusijos keliavo studentai pasiklausyti jo mokslingų, bet entuziastingų disputų. Smithas buvo vienas iš pačių žymiausių savo amžiaus mąstytojų.
Glasgow universitete Smithas skaitė moralės filosofijos paskaitas; tuo metu ši disciplina buvo suprantama daug plačiau nei mūsų laikais. Į moralės filosofiją įėjo gamtos teologija, etika, teisė ir politinė ekonomija. Taigi ji aprėpė viską nuo tauriausių žmogaus polinkių į tvarką ir harmoniją ligi, kur kas mažesne tvarka ir harmonija pasižyminčios veiklos ganėtinai nuožmioje kovoje dėl vietos gyvenime.
Šis profesorius gimė 1723 metais Kirkcaldy miestelyje, Fife grafystėje, Škotijoje. Miestelyje gyveno pusantro tūkstančio žmonių; kai gimė Smithas, kai kurie vietos miestiečiai vietoj pinigų tebevartojo vinis. Kai Smithui suėjo ketveri metai, įvyko keisčiausias atsitikimas. Smithą pagrobė pro šalį keliaujantys čigonai. Dėdės rūpesčiu ( Smitho tėvas mirė prieš jam gimstant) čigonai buvo aptikti ir nusivyti; bėgdami jie ir paliko jaunąjį Adamą šalikėlėje.
Nuo mažų dienų Smithas buvo stropus mokinys, nors labiau nei kiti vaikai išsiblaškęs. Jis aiškiai linko į mokslus, todėl sulaukęs septyniolikos raitas atvyko į Oxfordą studijuoti ir ten liko šešeriems metams. Bet Oxfordas tuo metu nebuvo toks mokslo centras , kokiu tapo vėliau. Dauguma žinomų profesorių jau seniai net neapsimetinėjo dėstą. Smithas tuos metus leido beveik neauklėjamas ir nemokomas, skaitydamas ką tinkamas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai11
Dydis29.53 KB
AutoriusErnesta
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasDoc. V. Lukoševičius
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasIstorijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Adamas Smithas klasikines politines ekonomijos kurejas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 16 puslapių 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Doc. V. Lukoševičius
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą