Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Klasikinės politinės ekonomijos atsiradimas ir jos pradininkai

Klasikinės politinės ekonomijos atsiradimas ir jos pradininkai

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įvadas. Klasikinės politinės ekonomijos atsiradimo priežastys, jos pagrindiniai bruožai ir esmė. Verslo ideologų V. Peti ir R. Kantiljono ekonominės pažiūros. P. Buagilberas ir jo nacionalinio Prancūzijos ūkio pertvarkymo sistema. Fiziokratų koncepcijos bendroji charakteristika. F. Kenė ekonominio mokymo bendrieji nuostatai. Fiziokratinės teorijos raida ekonominiuose A. Tiurgo ir kitų ekonominės minties atstovų tyrinėjimuose ir reformose XVIII amžiaus Prancūzijoje. Išvados.

Ištrauka

Namų darbo tikslas - apibūdinti klasikinės politinės ekonomijos atsiradimą ir jos pradininkus.
Namų darbo uždaviniai:
1. Atskleisti klasikinės politinės ekonomijos atsiradimo priežastis, jos pagrindinius bruožus ir esmė.
2. Apibūdinti verslo ideologų V. Pečio ir R. Kantiljono ekonomines pažiūras.
3. Atskleisti P. Buagilbero pažiūras, jo nacionalinio Prancūzijos ūkio pertvarkymo sistemą.
4. Aptarti fiziokratų koncepcijos bendrąją charakteristiką.
5. Apibūdinti F. Kenė ekonominio mokymo bendruosius nuostatus.
6. Atskleisti fiziokratinės teorijos raidą ekonominiuose A. Tiurgo ir kitų ekonominės minties atstovų tyrinėjimuose ir reformose XVIII a. Prancūzijoje.

Namų darbo atlikimo metodas - palyginamoji literatūros analizė. Analizuojamos trys knygos. Tai 1964 m. leidimo knyga "Ekonominių teorijų istorija" parašyta N. Karatajevo ir I. Stepanovo. Kita analizuota knyga yra P. Šalčiaus "Raštai", kuri leista jau pirmaisiais Lietuvos nepriklausomybės metais 1990. Ši knyga jau atitinka nešališką požiūrį į politinės ekonomijos raidą. Trečioji knyga yra "Didieji ekonomistas" R. Heilbronerio, kuri leista 1995. Šioje knygoje labai nedaug rašoma apie klasikinės politinės ekonomijos atsiradimą. Ji apima šiek tiek vėlesnius laikus.


Kapitalistiniai gamybiniai santykiai formavosi ir vystėsi dar feodalinės visuomenės gelmėse. Į kapitalistinį gamybos būdą atskiros Vakarų Europos šalys atėjo įvairiai skirtingomis konkrečiomis istorinėmis sąlygomis. Tuo pačiu istoriniu laikotarpiu viena šalis nuo kitos žymiai skyrėsi tiek tuo, kaip buvo išlikęs feodalinio gamybos būdo viešpatavimas, tiek tuo, kaip buvo išsivystę kapitalistiniai santykiai. (2, 206)
Dar XVI a. pabaigoje Anglijoje prasidėjo masinis žemės nusavinimo procesas. Nauja ir pelninga preke tapo vilna, o jų gamintojams reikėjo ganyklų. Ganyklos kuriamos atitveriant bendruomenių žemę. Ganyklos visame krašte sunaikino žemdirbystę, kuri teikė maistą. Tragedija ištikos valstiečius. Netekę teisės naudotis bendruomenės žeme, jie nebegalėjo išlikti kaip ūkininkai. Fabrikų dar nebuvo, todėl jie negalėjo, net jei ir būtų norėję, tapti fabrikų darbininkais. Šitaip jie virto pačia skurdžiausia visuomenės klase.
Anglijos valdančioji klasė nesuvokė, kad šie žmonės galėtų būti judri, mobili darbo jėga, kuri ieškotųsi darbo visur, kur tik rinka jį pasiūlytų. Visi iškreiptai suvokė darbo, kaip ir kapitalo, suprekinimą, to bijojo ir su tuo kovojo.(1, 36-38)
Naudodama tėvyninę žemės ūkio žaliavą, merkantilistinės politikos dėka smarkiai vystėsi tekstilės pramonė. Anglija XVII a. sukūrė tokią vilnonių audinių pramonę, kuri gamino plonus audinius eksportui į užsienį. Vėliau buvo sukurta ir smarkiai išvystyta medvilnės pramonė. Plečiasi Anglijos kalnakasybos pramonė, pradedama lydyti geležį su akmens anglimi. Naujoviškai pradedama vystyti metalo apdirbimo pramonė. Dar nebuvo stambios mašininės industrijos, tačiau manufaktūra sudarė pakankamas, palyginus su kitomis šalimis, sąlygas Anglijos pramonei vystytis.
Augant pramonei, darėsi palankios sąlygos užsienio prekybai. Į eksporto operacijas buvo įtraukti ne tik pirkliai, bet ir aukštoji feodalinė aristokratija, kuri taip pat turtėjo, plėšdama kolonijas ir vykdydama merkantilistinę politiką.
Pramonės gamybos pertvarkymas nugalėjo feodalines atgyvenas. Prekybos kapitalo viešpatavimą Anglijoje pakeitė pramonės kapitalo viešpatavimas. (2, 106-107) ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-11
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis24.78 KB
Autoriuskleopatra
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Klasikines politines ekonomijos atsiradimas ir jos pradininkai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą