Išplėstinė paieška
 
 
 

Adamas Smitas (2)

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627
Aprašymas

Ekonominė situacija Europoje ir A. Smithas. A. Smitho biografija. Adomo Smito ekonominio tyrinėjimo objektas ir metodologija. A. Smitho teorija apie darbo pasidalijimą ir mainų analizę. Prekės vertės ir kainos analizė. Prekės kainų sudedamosios dalys. Natūrali ir rinkos kaina. Pajamų paskirstymo analizė. Darbo užmokestis. Pelnas. Žemės rentos analizė. Kapitalo ir jo kaupimo analizė A. Smitho teorijoje. Išvados.

Ištrauka

Klasikinės politinės ekonomijos kaip savarankiškos ekonominės krypties atsiradimas, formavimasis ir vystymasis neatskiriamai susijęs su pramoniniu perversmu Anglijoje. Pramoninis perversmas Anglijoje prasidėjo maždaug XVIII a. 7 - ajame dešimtmetyje ir pasibaigė XIX a. pirmaisiais dviem dešimtmečiais.- Tai buvo milžiniškas Anglijos ekonomikos raidos posūkis. Anglija tapo "pasaulio fabriku". Iškilo reikalas spręsti naujas ekonomikos problemas ir pervertinti senąsias. Į pirklio vietą stojo kapitalistas pramonininkas, reikėjo teoriškai pagrįsti fabrikantų ekonominę platformą, jų ekonominius bei politinius reikalavimus.
Palyginti su kapitalistinės pramonės vystymosi rezultatais ekonominė merkantilizmo doktrina atrodė labai menka ir moksliniu požiūriu skurdi. Paaiškėjo, kad pagrindinis to meto Anglijos turtas yra ne tik ir tiek užsienio prekyba, bet pramoninė gamyba. Fabrikinė pramonė turtino anglų buržuaziją geriau nei aukso ar sidabro kasyklos, o eksportinė prekyba realizavo fabrikinės gamybos prekes. Į pirmą vietą iškilo fabrikinė gamyba. Merkantilistų receptai pasirodė atgyvenę. Kapitalistinės pramonės vystymasis įgavo tokį užmojį, kad jai nebebuvo reikalinga smulkmeniška valstybės globa, o pačios gamybos reglamentavimas stabdė technine pažangą. Merkantilistų pro-paguojama ir vykdoma protekcionistinė politika kliudė ekonominei Anglijos ekspansijai.
Kursiniame darbe bus stengiamasi atskleisti A. Smitho ekonominę teoriją, jos svarbą tuometiniai ekonomikos terojai, panagrinėsime pagrindinius jo ekonominės teorijos aspektus, kuo ji buvo savita ir kodėl A. Smithas laikomas klasikinės ekonominės teorijos pradininku.

Naujas buržuazinės ekonominės minties etapas, kurį pradėjo Adomas Smitas, buvo neatskiriamai susijęs su pramoniniu perversmu ir jo paruošimu Anglijoje. Tiesa, A. Smito pasaulėžiūra formavosi XVIII a. viduryje, t. y. dar manufaktūrinio kapitalizmo laikotarpiu. Todėl ir galima A. Smitą apibūdinti kaip kapitalizmo vystymosi Anglijoje manufaktūrinio laikotarpio ir pramoninio perversmo išvakarių ekonomistą. Bet reikia turėti galvoje tai, kad tuomet Anglijoje intensyviai brendo pramoninis perversmas, o svarbiausias ekonominis A. Smito veikalas ,,Tautų turto prigimties ir priežasčių tyrinėjimas" pasirodė 1776 metais, kai pramoninis perversmas jau buvo įgavęs platų užmojį.
Buržuazinė revoliucija, kuri pašalino pagrindines kapitalizmo vystymosi kliūtis, įvyko Anglijoje dar XVII amžiuje. Kalbamo laikotarpio (XVIII a. vidurys) svarbiausia kapitalistinės pramonės forma buvo manufaktūra. Jos būdingieji bruožai — stambi gamyba ir darbo pasidalijimas dirbtuvės viduje — užtikrino žymiai aukštesnį darbo našumą, negu tai buvo pasiekiama amatininkų dirbtuvėse.
Vis dėlto kapitalistinės manufaktūros pranašumų prieš amato dirbtuves dar nepakako galutinei kapitalizmo pergalei užtikrinti, nes ir manufaktūros techninė bazė dar tebebuvo amatinė technika ir rankų darbas. Todėl manufaktūra dar nepajėgė nei apimti visuomeninės gamybos visa jos apimtimi, nei pertvarkyti jos iš pat šaknų. Bet istorinė manufaktūros reikšmė buvo tai, kad ji paruošė technines ekonomines pramoninio perversmo prielaidas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-06
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis24 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis38.79 KB
AutoriusKristina
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Failo pavadinimasMicrosoft Word Adamas Smitas (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 24 puslapiai 
  • 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą