Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Adamas Smitas - ekonomikos "tėvas"

Adamas Smitas - ekonomikos "tėvas"

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Biografija. Asmenybės bruožai. Veikalai. "Moralinių jausmų teorija". "tautų turtas". Smito ir jo veiklos aptarimas. Išvados.

Ištrauka

Adamo Smito gyvenamasis metas – XVIII amžius – subrandino svarbiausias socialines, dvasines ir technologines prielaidas susiformuoti rinkos sistemai, kaip visuotinai priimtinam ir įsigalinčiam ūkinio gyvenimo būdo, politinių, kultūrinių ir net etinių santykių pagrindui. Tos prielaidos – tai pirmiausia prekybos suintensyvėjimas ir pinigų naudojimo išplitimas, jų apskaitos poreikis ir techninė gamybos pažanga.ne naujų žemių grobimas, kolonijų užkariavimas, kaip buvo įprasta iki tol, bet pelno ir turto kaupimas tapo tautų ir valstybių gyvastingumo šaltiniu. Kartu formavosi ir vadinamojo "ekonominio žmogaus", įnikusio į išteklių naudojimo racionalizavimą, tipas.
Smitui istorija lėmė būti vienu iš autoritetingiausių šių naujų visuotinių gyvenimo apraiškų ir teorinių pagrindėjų tendencijų. Jis parašė du veikalus – "Moralinių jausmų teoriją" ir "Tautų turtą" , - kuriuose, įžvalgiai išanalizavęs dvi svarbiausias visuomenės ir individo gyvenimo sritis – dvasinę ir materialinę, siekė filosofiškai pagrįsti minėtus naujus epochos pokyčius kaip geriausiai atitinkančius žmogaus prigimtį, tautų dvasinį būvį ir užtikrinančius materialinę gerovę. Reikšminga mūsų epochos knyga "Tautų turtas" pelnė jos autoriui Adamui Smitui naujų laikų "ekonomikos tėvo" titulą.
Darbo objektas – Adamas Smitas. Darbo tikslas – apžvelgti Adamo Smito ekonominius pasiekimus.

Smitas gimė 1723 m. Birželio 5 d. Kerkoldžio miestelyje netoli Edinburgo. Jo tėvas, muitinės kontrolierius, mirė dar prieš sūnui gimstant. Likusi be vyro motina visą gyvenimą paskyrė sūnui. Šeima neskurdo, tačiau gyveno neturtingai. Iš mažens Adamas buvo silpnos sveikatos. Ketverių metų jis buvo pagrobtas čigonų, bet netrukus sėkmingai rastas. Aštuonerių pradėjo lankyti Kerkoldžio mokyklą, buvo stropus mokinys, nors ir labai išsiblaškęs. Vos sulaukęs penkiolikos įstojo į Glazgo universitetą – vieną geriausių to meto Britanijoje. Čia studijavo moralės filosofiją, kuri apėmė pagrindinius visuomenės mokslus, tarp jų ir ekonomiką. Smitui dėstė vienas autoritetingiausių škotų švietėjų Francis Hutchesonas (1694-1747), kuris jam padarė didelę įtaką. Po trejų metų studijų Glazgo universitete Adamas, teturėdamas vos septyniolika metų, gavo menų magistro laipsnį ir stipendiją toliau studijuoti Oksfordo Baliolio koledže. Čia išbuvo šešerius metus. Susipažino su ką tik pasirodžiusiu škotų filosofo Davido Hume‘o (1711-1776) "Traktatu apie žmogaus prigimtį" , išleistu anonimiškai ir draudžiamu skaityti kaip laisvamaniška lektūra. Kadangi Smitas buvo užkluptas prižiūrėtojo, jo vos nepašalino iš universiteto. Nors mokymo procesas tuo metu čia buvo apleistas, jis laiko veltui neleido – užsiėmė savišvieta, skaitė viską, kas pakliūdavo po ranka. 1748 m. Adamas pradėjo Edinburge skaityti viešas paskaitas apie literatūrą ir teisę. Taip jis pasidarė populiarus. Smitas liko viengungis, nesiryžęs savo gyvenimo susieti su dar kuo nors, išskyrus mokslą. 1751 m. tapo laisvu logikos profesoriumi Glazgo universitete. Po metų tapo moralės filosofijos profesoriumi. Šias pareigas jis ėjo trylika metų. Jo nuomone, tai buvo pats naudingiausias ir laimingiausias jo gyvenimo tarpsnis. Moralės filosofijos paskaitas papildė sociologijos ir ekonomikos klausimais. 1759 m. savo paskaitų pagrindu Smitas išleido pirmąjį veikalą "Moralinių jausmų teorija", kuris sulaukė plataus atgarsio, buvo išverstas į prancūzų, vokiečių ir kitas Europos kalbas. 1764 m. Smitas išvyko į Prancūziją. Susipažino su daugeliu žymių ekonomistų. Po dviejų metų grįžo į gimtąjį Kerkoldį, kuriame ištisą dešimtmetį rašė savo opus magnus – "Tautų turtą". 1776 m. "Tautų turtas" buvo išspausdintas ir iškart pripažintas reikšmingiausiu mokslo veikalu. Dar esant gyvam autoriui jis buvo išverstas į danų, ispanų, prancūzų, vokiečių kalbas. Nors politinė ekonomija buvo dėstoma dar ir iki Smito, bet tik po "Tautų turto" pasirodymo ji tapo mokslu ir visuotine akademine disciplina. Netrukus gavo gerai apmokamą Škotijos muitinių įgaliotinio tarnybą ir apsigyveno Edinburge. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-12
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai7
Dydis35.92 KB
AutoriusMigle
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaUtenos kolegija
FakultetasVerslo ir technologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Adamas Smitas ekonomikos tevas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Utenos kolegija
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą