Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Ekonomikos mokslo raida Lietuvoje

Ekonomikos mokslo raida Lietuvoje

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526
Aprašymas

Įžanga. Ekonomikos mokslo raida Lietuvoje XVI – XVII amžiuje. Ekonomikos mokslo raida Lietuvoje XVI – XVII amžiuje. Reformacinio judėjimo atstovų ekonominės pažiūros. Buržuazinės ekonominės minties formavimasis kalvinistų pažiūrose (A. Volanas ir J. Abramavičius). Ekonominė mintis Vilniaus akademijoje. Baudžiavos klausimas kaip esminė ekonominė problema XVI - XVII amžių autorių darbuose. Vilniaus universiteto Ekonomikos fakulteto raida. Lietuvos ekonominė politika 1918–1940. Petras Šalčius (1893-1958). Albinas Rimka (1886–1944). Vladas Jurgutis (1885-1966). Domas Cesevičius (1902-1986). Dzidas Budrys (1903–1971). Lietuvos ekonomikos mokslo dabartinė būklė.

Ištrauka

Ekonomikos mokslas susideda iš dviejų dalių: pažintinės veiklos, kurios tikslas ekonominių žinių įsigijimas, ir ekonominių žinių sistemos, sukurtos per mokslinę veiklą.
Vieni pirmųjų šio mokslo pradininkų pasaulyje yra laikomi Antikos mąstytojai Aristotelis (384 -322 m.pr.Kr.) ir Platonas (427 – 347 m.pr.Kr.). Vėliau, keičiantis pažiūroms, kito ir ekonomikos mokslo suvokimas, atsirado naujos ekonomikos teorijos (klasikinė, keinsizmas ir monetarizmas, marksizmas).
Lietuvos ekonomikos mokslas, kaip ir kiekvienas mokslas, turi savo istoriją ir praeitį. Dauguma ekonominių idėjų buvo perimamos iš kitų šalių dėl susiklosčiusių tam tikrų aplinkybių Lietuvoje. Šiame darbe akcentuojame ekonominės minties raidai svarbius laikotarpius: XVI - XVII amžius, kada buvo naujai pažvelgta į ekonomikos mokslo sampratą (ekonomikos idėja atskirta nuo religinės), XX amžių, kai Lietuva neturėjo pakankamų sąlygų savarankiškai plėtotis.
Ekonominės minties raida svarbi valstybės vystimuisi ir plėtrai, todėl šio darbo tikslas – aprašyti ekonomikos mokslo formavimąsi Lietuvoje ir nurodyti pagrindinius jo atstovus bei darbus.
Uždaviniai:
1. Aptarti XVI – XVII a. ekonominę minties raidą Lietuvoje.
2. Supažindinti su ekonomikos mokslo būkle tarpukariu ir su šio laikotarpio žymiausiais ekonomistais.
3. Apibūdinti dabartinę Lietuvos ekonomikos mokslo padėtį.

Metodas: lyginamoji analizė.

XVI-XVII amžiai buvo reikšmingi ne tik pasalinio mokslo kultūrai, bet ir ekonomikos mokslui. Religinę pasaulėžiūrą ėmė keisti susidomėjimas žmogumi ir jo problemomis. Plito reformacijos idėjos, kritikavusios religiją, buvo keliamos socialinės problemos. Reformacijos idėjos labai pasitarnavo ekonominės minties raidai Lietuvoje, nors jos atspindžių galima būtų rasti gerokai anksčiau negu XVI a. Įvairiuose didžiųjų kunigaikščių nuostatuose, ūkio tvarkymą bei mokesčių mokėjimą liudijančiuose dokumentuose turbūt atsirastų nemažai svarbios medžiagos ūkio istorijos, iš dalies ekonominės politikos klausimais (E.Lamenskaitė). Tačiau profesionali ekonominė mintis ėmė reikštis tik mokslui bei spaudai plintant. Ekonominių pažiūrų kryptims Lietuvoje daugiausiai įtakos turėjo Vakarų kultūra.
XVI-XVII sandūroje pasirodė įvairių krypčių atstovų darbai, nagrinėjantys valstiečių padėties problemą, baudžiavos klausimą. Pamažu susiformavo buržuazinės ekonomikos kritika. Vieni autoriai siūlė merkantilizmo ekonominės politikos principus, kiti priklausė fiziokratų ekonominės teorijos krypčiai. Merkantilistai visą dėmesį telkė į prekybą, turtą tapatino su pinigais ir siekė juos kaupti valstybėje, iškėlė visos valstybės interesą, o fiziokratai siekė ekonominės politikos, kuri padėtų vystytis stambiajai žemdirbystei, gynė privatinę nuosavybę nuo feodalinių apribojimų, rėmėsi laisvos konkurencijos ir prigimtinės teisės idėjomis. Pastarieji padėjo pagrindus klasikinei politinei ekonomijai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-12-12
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis26 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis39.96 KB
Autoriusgiedrula
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ekonomikos mokslo raida Lietuvoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 26 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą