Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Ekonomika>Ekonominės teorijos>Ekonomikos paradoksai

Ekonomikos paradoksai

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Hotelingo paradoksas. Giffen paradoksas. Smito vertės paradoksas. Išvados.

Ištrauka

Paradoksas - tai teiginys ar teiginių grupė, kuris pirmu žvilgsniu prieštarauja sveikam protui ir intuicijai. Paprastai tai paaiškinama tuo, kad: arba šie teiginiai klausime nereiškia tiesioginio prieštaravimo, arba keista jų loginė išvada iš tikrųjų nėra prieštara, arba tiesiog pačios prielaidos nėra teisingos (ar negali būti visos teisingos tuo pačiu metu). Šių dviprasmybių ir neapibendrintų teiginių išaiškinimas, kuriais buvo grindžiami visi paradoksai, dažnai turėjo didelę įtaką nemenkiems atradimams psichologijoje, filosofijoje, matematikoje ir kitose mokslo srityse.
Tarptautinių žodžių žodynas aiškina, kad paradoksas (gr. Paradox – netikėtas) yra neįprastas, netikėtas, aforistinis teiginys, kuris iš pirmo žvilgsnio prieštarauja sveikam galvojimui. Tai loginis samprotavimas, įrodantis teiginio teisingumą ir kartu jo klaidingumą.
Žodis paradoksas dažnai naudojamas vietoj žodžio prieštara ir atvirkščiai, tačiau skirtumas yra gana didelis, nes prieštara pati savaime reiškia paneigimą, o dauguma paradoksų dažnai leidžia daryti dviprasmiškas išvadas, kurios gali būti teisingos su kai kuriomis išimtimis. Kur sutinkami ir kokie būna paradoksai? O gi visur – loginiai paradoksai, matematiniai, fizikiniai, psichologiniai...Kaip matome, beveik visuose rimtuose moksluose, ir aišku, jų pilna mūsų kasdieniame gyvenime, buityje.
Ekonomika (graik. Eco (namas) ir nemo (platinti) ) gali būti suprantama kaip procesas arba objektas. Kitaip tariant ji yra socialinių mokslų šaka (sritis), kurios objektas yra ekonominė tikrovė. Ekonomika tiria kaip žmonės daro sprendimus siekdami patenkinti savo poreikius. Šia prasme ekonomika glaudžiai susijusi su etika kaip pačiu pagrindiniu socialiniu mokslu, nes tiek ekonomika, tiek etika nurodo priežastis "kodėl žmonės daro tai ką jie daro" ir labai dažnai šių mokslų išvados dėl to nesutampa.
Dėl ekonominės tikrovės aprėpties pločio ekonomikos mokslas yra įvairių disciplinų rinkinys, tarpusavyje besiskiriančių pažinimo objektais. Tai: ekonominė teorija, makroekonomika, mikroekonomika, ekonomikos teorijų istorija, ekonomikos istorija. Ekonomikai taipogi priklauso vadyba, marketingas, rinkodara, rinkotyra, šakinė ekonomika, įmonių ekonomika ir darbo ekonomika, buhalterinė apskaita, vadybos apskaita, finansų apskaita ir kt.
O kaip susiję paradoksai su ekonomika? Tikrai įdomus klausimas, į kurį šiame darbe pabandysiu nors iš dalies atsakyti.
Ekonomika yra mokslas, kuris, viena vertus, yra visiškai praktinis, o kita vertus – pretenduojantis į objektyvumą ir tikslumą. Iš ekonomisto yra tikimasi, kad jis skaičiais įvertins bet kokį reiškinį. Kiek ekonomika augs kitais metais? Ką auginti žemdirbiams, kad nereikėtų jų subsidijuoti? Kokose srityse pradėti verslą? Koks bus dolerio kursas po pusės metų? Ar dar brangs degalai? Kas bus, kai įves eurą? Kiek turėtų uždirbti vaistinė nuo parduotos dėžutės vitaminų? Į ką ir kiek investuoti, kad padarytume šalies gerovę ir pasaulinę šlovę garantuojantį išradimą?
Visi šie klausimai yra ekonomikos mokslo objektas, tačiau nė vienas jų neturi tokio atsakymo, kurio tikimasi – tikslaus ir objektyvaus. Nors atsakymų esama ir ekonomikos išmanymas leidžia juos surasti, tačiau tik hipotetinius ir subjektyvius – paradoksalius.
Tikriausiai net neįmanoma į vieną ar net kelis referatus surašyti ir išanalizuoti visus ekonomikoje ir visuomenės gyvenime esančius paradoksus, dėl to aprašysiu tik keleta – Hotelingo paradoksą, Gifeno paradoksą, Adamo Smito vertės paradoksą bei įvairovės paradoksą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-02-17
DalykasEkonominės teorijos referatas
KategorijaEkonomika >  Ekonominės teorijos
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis17.83 KB
AutoriusAsta
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ekonomikos paradoksai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą